Mam 15 lat i chcę zrzucić 5-7 kg - jak to zrobić?

Od pewnego czasu przestaję akceptować to, jak wyglądam, zaczęło się to wtedy, gdy ledwo zmieściłam się w spodnie kupione przed rokiem. Mam 15 lat, ważę 60 kg przy wzroście 164 cm. Brzucha nie mam dużego, wręcz nawet dziewczyny chwalą to, jak mam zbudowany brzuch, lecz moją udręką są boczki i uda. Od prawie 9 lat gram w tenisa i moje nogi są umięśnione, ale zauważyłam, że tłuszcz też jest (wymiar uda to ok. 55 cm w obw.). W szkole chodzę regularnie na WF (4 x 45 min), a na tenisa 2-3 razy w tygodniu. Niestety jest u mnie jeszcze jeden problem. Często jem dużo i podjadam. Na śniadanie zawsze coś zjem i wypiję coś ciepłego (zazwyczaj kakao). Moje posiłki są nieregularne i częstsze niż powinny być. Ostatnio staram się nie jeść 3 godziny przed snem, ale i to nie pomaga. Od 2 tygodni nie jem słodyczy, ale to również nie pomogło, wręcz przeciwnie, czuję się grubsza. Chciałabym schudnąć minimum 5-7 kg. Wiem, że aby schudnąć zdrowo, potrzebuję czasu. Chciałabym schudnąć te 5-7 kg do początku czerwca, lecz gdyby udało się wcześniej, byłabym szczęśliwsza. Czy można temu jakoś zaradzić i schudnąć te parę kilogramów. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Lek. Marta Hat

Witam!
W Twoim wieku nie powinnaś stosować diety ograniczającej kalorie, ponieważ organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości substancji odżywczych.

Możesz zastosować się do zasad zdrowego żywienia. Bardzo dobrze, że jesz dużo mniejszych posiłków. Oto kilka zebranych wskazówek:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie,
-> śniadanie do godziny po przebudzeniu,
-> kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czysto białkowe,
-> co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
-> wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów,
-> jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
-> ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz cukry proste i alkohol.

Postaraj się jeść w równych odstępach czasu, nieregularny tryb życia nie sprzyja utracie masy ciała. Żeby schudnąć, potrzeba cierpliwości i wytrwałości. Dwa tygodnie to jeszcze zbyt krótko, aby coś podsumowywać.

Dobrze, że ćwiczysz, jednak kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej w okolicach ud/pośladków i czasem bardzo ciężko pozbyć się centymetrów z tych partii ciała. Często jest tak, że dolne partie ciała "chudną" na samym końcu, co przy typowej figurze gruszki pogłębia dysproporcje sylwetki.
Myślę, że mimo wszystko warto postawić na ćwiczenia - wysportowana sylwetka, ładnie podkreślone mięśnie, a przez to ujędrnione, wyglądają równie dobrze, jeśli nie lepiej niż zbyt chude.

Pozdrawiam