Mam 15 lat i co oznacza biała wydzielina z pochwy?

Witam, mam pytanie. Mam 15 lat. Od jakiegoś czasu po okresie i po wydziela się u mnie biała wydzielina. Czy to jest groźne? Nie chcę iść do ginekologa z mamą, bo się wstydzę tego.
15 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

W okresie dojrzewania po raz pierwszy pojawia się wydzielina pochwowa, jest to zjawisko fizjologiczne czyli prawidłowe. Wydzielina ta w czasie cyklu miesiączkowego ma różny charakter i tak w okresie okołoowulacyjnym czyli płodnym staje się przeźroczysta, ciągnąca, lepka, a pozostałym czasie ma charakter mlecznobiały i jest bardziej skąpa.

Jednak jeżeli wydzielina się zmienia - czyli zmienia się jej zabarwienie, konsystencja, ilość. Lub gdy pojawiają się inne objawy takie jak świąd, pieczenie , ból - wówczas prawdopodobnie doszło do infekcji dróg płciowych i stan ten zwykle wymaga leczenia.

Najlepiej byłoby porozmawiać na ten temat z mamą. A niestety jeżeli występują objawy nieprawidłowe konieczna będzie wizyta u lekarza ginekologa.

Pozdrawiam