Jak mam powstrzymać się od jedzenia dużych ilości słodyczy?

Mam 15 lat i ogromne problemy ze sobą. Nie mogę powstrzymać się od jedzenia słodyczy. Dostaję czasami taki atak, że jem wszystkie słodkości jakie nasuną mi sie pod rękę, np. 2 tabliczki czekolady po rząd. Równocześnie nie chcę być gruba! Nie zniosę myśli, że jestem otyła. Wcześniej przez jakiś rok można powiedzieć, że się odchudzałam tzn. nie jadłam słodyczy, chyba że mi rodzice kazali. Jednak teraz już tak od listopada objadam sie słodyczami notorycznie. Nie potrafię tego powstrzymać, a później okropnie żałuję. Próbowałam już niejednokrotnie to co zjadłam zwymiotować, ale bez efektu. Od czasu kiedy przestałam się odchudzać przytyłam 4 kg! Nie akceptuję siebie takiej.

Witam! Nadmierne spożywanie słodyczy może być spowodowane złym sposobem odżywiania lub też słabą motywacją z Twojej strony. Musisz wiedzieć, że jedząc duże ilości słodyczy, a do tego robiąc to często Twój organizm przyzwyczaja się do stałych dawek cukrów prostych, które szybko zaspokajają głód, ale i szybko jesteśmy po nich głodni, dlatego znów sięgamy po kolejne porcje – i tak koło się zamyka, a Ty przybierasz na masie ciała. Warto wiedzieć jak ograniczyć podjadanie słodyczy: • Jedz 5 małych posiłków w ciągu dnia – poziom cukru będzie na stałym poziomie, dzięki czemu nie będziesz miała ochoty na spożywanie słodyczy. Jest to najważniejsza zasada, której powinnaś bezwzględnie się trzymać. • Nie rezygnuj całkowicie ze słodkich rzeczy – raz na tydzień (wybierz stały dzień) zjedz kawałek ciasta (domowej roboty!) lub gorzką czekoladę bez tłuszczy utwardzanych (dostępna w dobrych sklepach) – nie martw się, że reszta się zmarnuje – poczęstuj rodzinę czy przyjaciół. • Nie kupuj słodyczy na zapas i nie kładź ich na widoku wedle zasady co z oczu to z serca. • Jeśli zdarzy Ci się kupić słodycze w sklepie, omijaj te w wersji XL. • Gdy korci Cię żeby coś przekąsić wybierz suszone owoce (nie więcej niż 5 sztuk) lub orzechy (max. 10 sztuk) albo też sięgaj po warzywa – najlepiej świeże i chrupiące, których jedzenie zajmuje trochę czasu (szybciej zapomnisz o słodyczach). • Gdy ktoś obok Ciebie sięga po słodkości nie ulegaj – pomyśl o tym co już zrobiłaś, aby pozbyć się nadmiernych kilogramów i czy warto psuć efekty? • Nie sięgaj po słodycze w ramach nagrody po schudnięciu np. 2 kg może to tylko pogłębić Twoją chęć na słodycze i utrudnić ich ograniczanie. W nagrodę zjedz suszone owoce z jogurtem lub orzechy z łyżeczką miodu czy sałatkę ze świeżych owoców. • Pamiętaj też, aby unikać słodzonych napojów gazowanych i nektarów owocowych, które są źródłem tzw. pustych kalorii – oprócz cukrów prostych nie dostarczają żadnych wartości odżywczych. Pamiętaj też o zasadach prawidłowego odżywiania http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe Pozdrawiam serdecznie, mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna