Mam 16 lat - dlaczego nie mam jeszcze miesiączki?

Mam 16 lat i nie dostałam jeszcze miesiączki. Mam 167 cm i ważę 65 kg. Mam duże piersi, w ogóle jestem bardzo rozwinięta, jedynie miesiączki mi brakuje. Mam też duże owłosienie ;/ Aż za duże. W grudniu ubiegłego roku byłam u ginekologa i stwierdził, że wszystko jest w porządku i że powinnam dostać za niedługo miesiączkę, ale do tej pory nie dostałam. Strasznie się tym martwię. Słyszałam, że zażywanie tabletek antykoncepcyjnych może wywołać u mnie miesiączkę, ale nie wiem czy to prawda.
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przyjmuje się, że prawidłowo miesiączka powinna wystąpić najpóźniej w wieku 16 lat. Jednak w rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane. Jeżeli w rodzinie (czyli u mamy lub babci) pierwsza miesiączka wystąpiła późno, np. w wieku 17 lat, u Ciebie może być tak samo i nie należy się tym martwić.

Ponieważ, jak napisałaś, Twój rozwój płciowy przebiega bez zakłóceń i ginekolog w badaniu nie stwierdził nieprawidłowości, na razie należy jeszcze poczekać. Stres może tylko negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i opóźnieć pierwszą miesiączkę.

Jeżeli po ukończeniu 16 lat pierwsza miesiączka się nie pojawi, powinnaś ponownie wybrać się do lekarza ginekologa. Na razie nie należy zażywać żadnych leków (zwłaszcza na własną rękę).