Mam 20 lat: skąd te napady duszności i problemy z oddychaniem?

Witam. Mam problem związany z drogami oddechowymi, a mianowicie cierpię od pewnego czasu na nagłe ataki suchego kaszlu. Towarzyszy temu duszność, jakby oskrzela lub pewna jego część się zaciskała. Czuję też podczas kaszlu dziwne swędzenie po lewej stronie klatki piersiowej, (w miejscu ok. 3 cm nad brodawką). Jestem mężczyzną w wieku 20 lat i nie wiem co mam o tym myśleć. Dodam tylko, że palę papierosy od kilku lat, ale co mnie dziwi, nigdy nałogowo. Potrafię wytrzymać kilka tygodni bez papierosa. Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Nagłe napady kaszlu i duszność mogą występować z wielu schorzeniach - między innymi związanych z patologią w obrębie układu oddechowego lub układu sercowo-naczyniowego. Mogą mieć także podłoże emocjonalne.
Przyczyną objawów może być również alergia. Proszę zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany wystepują lub się nasilają, czy są związane z określonymi sytuacjami. Prosze również zwrócić uwagę czy zmiany nie są związane z okresem pylenia poszczególnych roślin.
Jeżeli chodzi o palenie papierosów to z pewnością nie jest to korzytne i może w wypadku predyspozycji przyczynić się do rozwoju astmy, a z pewnością zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów.

Wskazana jest wizyta u lekarza który będzie miał mozliwość przeprowadzenia badania lekarskiego i dokładnego zebrania wywiadu. Po zbadaniu lekarz określi czy jest konieczność wykonania szerszych badań czy ewentualnych konsulatacji specjalistycznych.

Pozdrawiam.