Ból podbrzusza promieniujący do żeber

Mam 48 lat, kobieta. Od ok. 6 miesięcy boli mnie prawe podbrzusze, czasem ból promieniuje do okolic żeber. Ból nasila się gdy śpię (około 3-5 rano), gdy w jakiś sposób nagniotę brzuch (spanie na prawym boku) lub gdy mam na sobie zbyt ciasną sukienkę, spodnie itp. Jestem po konsultacji ginekologicznej + USG ginekologicznym - (ok), po kolonografii - (ok poza nieco pogrubioną zastawką Bauhina). Badania na boreliozę, w kierunku tarczycy, białka reaktwnego, wątroby, nerek, OB, i itp - wszystko w normie. Jestem słaba - ale to może z permanentnego niewyspania. Jestem po szeregu USG - nic nie wykazały. Wyrostek usunięty 3 lata temu. Proszę o próbę diagnozy.

Witam! Nie podejmę się diagnozy nie mając możliwości zbadania Pani ani wglądu w wyniki badań. Rozumiem, że kolonoskopia - nie kolonografia - została przeprowadzona - jeśli nie, ważne, by ją wykonać. Wśród wymienionych badań diagnostycznych, nie wspomniała Pani o tomografii komputerowej - warto, by zatem pomyśleć również o jej wykonaniu, być może również z opcją naczyniową, gdyż jest badaniem znacznie dokładniejszym niż RTG lub USG, a ponadto dolegliwości takie mogą być wynikiem zatoru lub zakrzepu naczyń brzusznych. Jeśli powyższe badania nie wykażą odchyleń, warto pomyśleć jeszcze o gastroskopii - choć lokalizacja nie jest typowa, bywa iż w wyniku promieniowania bólu, jego przyczyna leży gdzie indziej niż miejsce jego odczuwania. Analizy wymagają również badania krwi - ew. ich uzupełnienie również o enzymy trzustkowe, być może pewne przeciwciała - wszystko w oparciu o informacje z doprecyzowanego wywiadu chorobowego, badania fizykalnego oraz już przeprowadzonych badań diagnostycznych. Jeśli wyczerpane zostaną metody diagnostyczne i przyczyna nie zostanie znaleziona, należałoby wówczas uznać dolegliwości za czynnościowe lub psychogenne, tzn. występujące mimo braku zmian patologicznych w obrębie narządów i/lub układów. Pozdrawiam