Czy mój rak piersi został prawidłowo sklasyfikowany?

Mam 62 lata i raka piersi prawej. Po usunięciu guzka prawej piersi (2.11.2011r.) rozpoznanie histopatologiczne było następujące: Rak zrazikowy naciekający gruczołu piersiowego. BR II, częściowo rak wewnątrzprzewodowy typu litego (DCIS grade 2) pT1bNXMX. Po kwadrantektomii i limfadenektomii (7.12.2011r.) stwierdzono: na przekrojach znaleziono 26 węzłów chłonnych śr. 0,1-0,6 cm. W 21 węzłach chłonnych znaleziono przerzuty raka na 28 znalezionych węzłów chłonnych (+21/28). Następnie po radykalnej zmodyfikowanej mastektomii z limfadenektomią (10.01.2012r.) stwierdzono; dwa małe, leżące obok siebie przewody z cechami raka śródprzewodowego G2. Poza tym ziarniaki i włóknienie. Nacieków raka nie stwierdzono. Znaleziono jeden drobny węzeł chłonny bez przerzutu (0/1).

Z chirurgii onkologicznej wypisano mnie z rozpoznaniem pT1bN1NX. Onkolog kliniczny kierujący mnie na chemioterapię na skierowaniu zmienił klasyfikację podaną przez chirurgię i wpisał rozpoznanie pT1bN3M0. Moje zastrzeżenia budzi właśnie to N3. Z tego co się naczytałam przy raku piersi N3 jest wtedy gdy zajęte są dalsze węzły chłonne. Jeżeli tylko węzły pachowe powinno być N1. Zaznaczam, że nie stwierdzono u mnie zajętych węzłów chłonnych poza pachowymi. Badania dodatkowe nie wykazały przerzutów do innych narządów (Mo). Obecnie jestem w trakcie chemioterapii - 6 kursów wg schematu AT, następnie mam być poddana radioterapii i hormonoterapii. Oczekuję odpowiedzi na pytanie: 1. Jaka powinna być właściwa klasyfikacja raka w moim przypadku? 2. Czy opis zajętych węzłów jest wystarczający? Nie wiadomo czy przerzuty wykraczały poza torebkę węzłów i jakiej były wielkości. 3. Czy mój tryb leczenia jest właściwy i czy radioterapia jest konieczna?

KOBIETA, 63 LAT ponad rok temu

Czynniki predysponujące do raka piersi

Witam serdecznie! Odpowiadam zatem na pytania. Od 2010 obowiązuje nowa klasyfikacja stopnia zaawansowania raka piersi wg TNM. 1. Zgodnie z obowiązującym systemem TNM, pN3 (czyli ocena węzłów chłonnych w materiale operacyjnym) oznacza obecność przerzutów w co najmniej 10 węzłach chłonnych pachy (http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=52138&_tc=A1052E8CDBA7522FBAAF6B8B0595087C). U Pani przerzuty stwierdzono w 21 z 28 wyciętych węzłów chłonnych, zatem zakwalifikowanie stopnia zaawansowania u Pani do pT1pN3M0 jest uzasadnione. 2. Opis wyciętych węzłów jest wystarczający. Jeżeli u Pani przerzuty przekraczałyby torebkę węzła lub naciekały otoczenie, informacja taka byłaby zawarta w opisie. 3. Zgodnie z obowiązującą aktualnie wiedzą i zasadami leczenia, w przypadku obecności przerzutów w węzłach chłonnych wskazana jest uzupełniająca chemioterapia. Rodzajów chemioterapii jest kilka, ale aktualnie opiera się ona przede wszystkim na lekach zwanych antracyklinami oraz taksanami. W schemacie AT, literka A oznacza epirubicynę (lek z grupy antracyklin), natomiast T - docetaksel (lek z grupy taksanów). Radioterapia jest wskazana w przypadku zajęcia więcej niż 3 węzłów chłonnych pachy, a więc w Pani przypadku jest to postępowanie uzasadnione. Hormonoterapia obowiązuje u wszystkich pacjentek z rakiem piersi z dodatnimi receptorami hormonalnymi. Zazwyczaj leczenie prowadzi się przez 5 lat (lek przyjmuje się doustnie, najczęściej tamoksifen). Proponuję także lekturę artykułów mojego autorstwa na ten temat: - http://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi-hormonoterapia - http://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi-rokowanie Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty