Czy mój rak piersi został prawidłowo sklasyfikowany?

Mam 62 lata i raka piersi prawej. Po usunięciu guzka prawej piersi (2.11.2011r.) rozpoznanie histopatologiczne było następujące: Rak zrazikowy naciekający gruczołu piersiowego. BR II, częściowo rak wewnątrzprzewodowy typu litego (DCIS grade 2) pT1bNXMX. Po kwadrantektomii i limfadenektomii (7.12.2011r.) stwierdzono: na przekrojach znaleziono 26 węzłów chłonnych śr. 0,1-0,6 cm. W 21 węzłach chłonnych znaleziono przerzuty raka na 28 znalezionych węzłów chłonnych (+21/28). Następnie po radykalnej zmodyfikowanej mastektomii z limfadenektomią (10.01.2012r.) stwierdzono; dwa małe, leżące obok siebie przewody z cechami raka śródprzewodowego G2. Poza tym ziarniaki i włóknienie. Nacieków raka nie stwierdzono. Znaleziono jeden drobny węzeł chłonny bez przerzutu (0/1).

Z chirurgii onkologicznej wypisano mnie z rozpoznaniem pT1bN1NX. Onkolog kliniczny kierujący mnie na chemioterapię na skierowaniu zmienił klasyfikację podaną przez chirurgię i wpisał rozpoznanie pT1bN3M0. Moje zastrzeżenia budzi właśnie to N3. Z tego co się naczytałam przy raku piersi N3 jest wtedy gdy zajęte są dalsze węzły chłonne. Jeżeli tylko węzły pachowe powinno być N1. Zaznaczam, że nie stwierdzono u mnie zajętych węzłów chłonnych poza pachowymi. Badania dodatkowe nie wykazały przerzutów do innych narządów (Mo). Obecnie jestem w trakcie chemioterapii - 6 kursów wg schematu AT, następnie mam być poddana radioterapii i hormonoterapii. Oczekuję odpowiedzi na pytanie: 1. Jaka powinna być właściwa klasyfikacja raka w moim przypadku? 2. Czy opis zajętych węzłów jest wystarczający? Nie wiadomo czy przerzuty wykraczały poza torebkę węzłów i jakiej były wielkości. 3. Czy mój tryb leczenia jest właściwy i czy radioterapia jest konieczna?

Witam serdecznie! Odpowiadam zatem na pytania. Od 2010 obowiązuje nowa klasyfikacja stopnia zaawansowania raka piersi wg TNM. 1. Zgodnie z obowiązującym systemem TNM, pN3 (czyli ocena węzłów chłonnych w materiale operacyjnym) oznacza obecność przerzutów w co najmniej 10 węzłach chłonnych pachy (http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=52138&_tc=A1052E8CDBA7522FBAAF6B8B0595087C). U Pani przerzuty stwierdzono w 21 z 28 wyciętych węzłów chłonnych, zatem zakwalifikowanie stopnia zaawansowania u Pani do pT1pN3M0 jest uzasadnione. 2. Opis wyciętych węzłów jest wystarczający. Jeżeli u Pani przerzuty przekraczałyby torebkę węzła lub naciekały otoczenie, informacja taka byłaby zawarta w opisie. 3. Zgodnie z obowiązującą aktualnie wiedzą i zasadami leczenia, w przypadku obecności przerzutów w węzłach chłonnych wskazana jest uzupełniająca chemioterapia. Rodzajów chemioterapii jest kilka, ale aktualnie opiera się ona przede wszystkim na lekach zwanych antracyklinami oraz taksanami. W schemacie AT, literka A oznacza epirubicynę (lek z grupy antracyklin), natomiast T - docetaksel (lek z grupy taksanów). Radioterapia jest wskazana w przypadku zajęcia więcej niż 3 węzłów chłonnych pachy, a więc w Pani przypadku jest to postępowanie uzasadnione. Hormonoterapia obowiązuje u wszystkich pacjentek z rakiem piersi z dodatnimi receptorami hormonalnymi. Zazwyczaj leczenie prowadzi się przez 5 lat (lek przyjmuje się doustnie, najczęściej tamoksifen). Proponuję także lekturę artykułów mojego autorstwa na ten temat: - http://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi-hormonoterapia - http://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi-rokowanie Pozdrawiam serdecznie