Mam anemię a nie przyswajam żelaza. Co robić?

Witam! Z anemią walczę praktycznie połowę swego życia i niestety coraz częściej ją przegrywam. Jestem już zdesperowana i ma dość życia "na pół gwizdka" - wieczne zmęczona i śpiąca. Teraz sytuacja się pogorszyła do tego stopnia, że wypadają mi włosy i nie odrastają, krwawią mi dziąsła przy szczotkowaniu zębów i często boli mnie gardło rano po czym przestaje. Mój organizm nie przyswaja żelaza z tabletek pomijając fakt, że źle znoszę ich przyjmowanie. Z jedzeniem mięsa codziennie jest coraz gorzej bo tracę chyba łaknienie (a taką dietę polecił mi mój lekarz pierwszego kontaktu). Staram się jeść dużo sałat, orzechów; pić soki z buraczków, selera, marchwi, ale ponoć takie żelazo jeszcze słabiej jest wchłanialne. Lekarz przypisuje mi tylko żelazo w tabletkach chociaż wie, że boli mnie po nim głowa i mam potworne zaparcia. Rozpatrywałam możliwość celiakii i przejścia na dietę bezglutenową, ale nie mam objawów tej choroby. Jeśli chodzi o hemoglobinę to mieści się pomiędzy 10-11, za to żelazo jest poniżej 6. Proszę pomóżcie mi zidentyfikować ten rodzaj anemii i poradźcie co robić.

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Szanowna Pani,

W przypadku nietolerancji produktów doustnych żelaza wskazane może być podanie go inną drogą, najczęściej dożylnie, rzadziej domięśniowo. Przyjmowanie żelaza w postaci dożylnej najczęściej odbywa się w szpitalu, ze względu na możliwość wystąpienia objawów ze strony układu krążenia. Iniekcje domięśniowe nie są częstą drogą podania ze względu na powstające przebarwienia skóry i długotrwały ból w miejscu wstrzyknięcia.

Ważne jest, aby porozmawiała Pani ze swoim lekarzem o powyższych dolegliwościach oraz obawach. Na podstawie podanych przez panią informacji nie jestem wstanie podać przyczyny niedokrwistości ani określić jej rodzaju.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty