Mam chorobę Hashimoto i niedoczynność tarczycy - co mogę jeść?

Mam chorobę hashimoto, niedoczynność tarczycy, nie mogę do tej pory ustalić, co mogę, a czego nie mogę jeść? Proszę o pomoc. Źle znoszę mleczne produkty, czy w tej chorobie nie wolno też glutenu? Mam też niedobór witaminy B12, od dwóch lat biorę zastrzyki, mój żołądek tej witaminy nie przyswaja, proszę o dietę dla mnie. Pozdrawiam, barbara wyrostkiewicz

Pytanie zadane 26-11-2010r. o 19:57
mgr Maria Kreid porady udziela mgr Maria Kreid

dietetyk w poradni dietetycznej.

Porada eksperta

W niedoczynności tarczycy ważne jest unikanie produktów wolotwórczych, czyli kapusty, kalafiora, rzepy, brokułów, brukselki oraz roślin strączkowych. Natomiast jadłospis powinien być bogaty w produkty zawierające jod. Polecane są tu ryby morskie i owoce morza. Dołączyć należy do tego przetwory zbożowe, głównie te z grubego przemiału, warzywa i owoce oraz niskotłuszczowe produkty mleczne, które dostarczają białka.
Dodatkowo do diety należy dodać oleje roślinne - oliwę z oliwek lub olej rzepakowy, bogate w kwasy tłuszczowe n-3.
Jod w diecie dostarczany jest także w postaci soli, gdyż ta, zgodnie z ustawą jest jodowana. Nie oznacza to jednak, że należy nadmiernie solić potrawy. Dzienne zalecane pobranie soli kuchennej to 6 g (czyli łyżeczka do herbaty).
Spożywanie glutenu nie ma wpływu na rozwój choroby, jeżeli nie stwierdzono u Pani nietolerancji tego składnika.
Aby otrzymać dietę, należy wybrać się do dietetyka, który uwzględni Pani masę ciała, wzrost, wiek i inne parametry.
Pozdrawiam

 

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Żywienie i fitness »

Komentarze (4)

Wyloguj
~babaVanga2
~babaVanga2

Cytuję :
"Natomiast jadłospis powinien być bogaty w produkty zawierające jod."

Jod w chorobie Hashimoto jest absolutnie zakazany!!

Odpowiedz
Redakcja
Redakcja

Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną, która może przebiegać z eutyreozą lub niedoczynnością tarczycy.
Do czynników etiopatogenetycznych tej choroby należą czynniki genetyczne oraz środowiskowe np. nadmiar jodu w diecie. Jednakże w chorobie Hashimoto, która najczęściej przebiega z niedoczynnością tarczycy podaje się się leki jak w niedoczynności tarczycy (lewotyroksynę). Należy także zwrócić uwagę na odpowiednią ilość jodu w diecie (ryby morskie, woda z jodem), by nie występowały niedobory. Jak w każdej chorobie autoimmunologicznej należy zadbać o produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które zmniejszają objawy chorób i korzystnie wpływają na układ immunologiczny.

Odpowiedz
~Capucinko
~Capucinko

@Redakcja: Nie wolno przyjmować jodu w Hashimoto, odradza się solenia. Dietetyczka jest niedouczona i wprowadza w błąd ludzi. Redakcja zamiast przyznać się do błędu to próbuje zatuszować błąd niby, że jod można ale nie można. Wstyd.

Odpowiedz
Redakcja
Redakcja

W kwestii poruszanej w pytaniu i komentarzach pod nim zasięgnęliśmy dodatkowo porady u naszego eksperta, dr Agnieszki Barchnickiej. Poniżej zamieszczamy komentarz Pani dr.

"Niedoczynność tarczycy to pojęcie szerokie i może być powodowane przez wiele różnych czynników. Jednym z nich jest niedobór jodu (tzw. prosta niedoczynność) - czyli po prostu brakuje składnika do produkcji hormonów. W przypadku choroby Hashimoto tarczyca jest uszkadzana przez przeciwciała wytwarzane przez organizm i brak hormonów nie wynika z braku jodu, ale komórek tarczycy. W przypadku Hashimoto faktycznie nie jest wskazany nadmiar jodu (może zaszkodzić). To znaczy, że na pewno nie można przyjmować go dodatkowo w postaci np. tabletek wielowitaminowych. w kwestii produktów bogatych w jod też doradzałabym ostrożność, aczkolwiek np. ryby są nie tylko źródłem jodu, ale także innych pożytecznych składników odżywczych, więc nie może ich w diecie zabraknąć. Chodzi o to, żeby jeść wszystko, ale z rozsądkiem. "

Odpowiedz

Porady ekspertów

Rzodkiewka a niedoczynność tarczycy?

Witam. Mam pytanie: czy mając niedoczynność tarczycy (choroba hashimoto), mogę jeść rzodkiewkę,...

mgr Katarzyna Szott Porady udziela mgr Katarzyna Szott dietetyk w Szpitalu Grochowskim im. dr n. med. Rafała Masztaka w Warszawie.
Czy można się odchudzać przy niedoczynności tarczycy?

Mam 14 lat, 150 wzrostu, ważę 43 kilo i od dwóch lat mam niedoczynność tarczycy. Wiem, że nie...

mgr Katarzyna Mazowska Porady udziela mgr Katarzyna Mazowska dietetyk, autorka wielu tekstów dotyczących problematyki odchudzania i zdrowego żywienia.
Jak redukować nadwagę w niedoczynności tarczycy?

Witam, mam 19 lat, mierze 173 cm i ważę 80 kg. Od 5 lat przyjmuję E***, dwa lata temu drastycznie...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij