Twardy brzuch i dalsze postępowanie

Dzień dobry, mam spory problem i nie wiem, jak sobie z nim poradzić. Zacznę od tego, że mam 29 lat. Od kilku miesięcy mam wzdęty brzuch, zaparcia, ale ostatnio doszło pulsowanie z prawej strony brzucha (jakby ruchy dziecka). W ciąży nie jestem, brzuch często jest twardy, a ból i kłucie jest długotrwałe. Jest to na tyle uporczywe, że nawet spanie na boku sprawia ból. Chciałabym się dowiedzieć czy twardy brzuch może być objawem jakiejś poważnej choroby? Skąd się to w ogóle bierze? Czy są jakieś leki, które pomogłyby mi poradzić sobie z twardym brzuchem? Może są jakieś sposoby, które pozwolą mi na uporanie się z twardym brzuchem samodzielnie, bez wizyty u specjalisty? Nie wiem też, do jakiego lekarza mogłabym pójść, czy to powinien być przykładowo chirurg, czy może lekarz innej specjalizacji? Proszę o radę, jakie kroki podjąć.
29 LAT ponad rok temu

Witam,

proponuję wizytę u lekarza rodzinnego, gdyż konieczne jest doprecyzowanie okoliczności występowania, lokalizacji, promieniowania oraz pozostałych cech wspomnianego bólu. Pomoże w tym również badanie fizykalne, na podstawie którego lekarz określi charakter bólu. Wskazane może być również wykonanie badań dodatkowych, m.in. USG jamy brzusznej oraz konsultacje specjalistyczne, m.in. chirurgiczna , gastrologiczna oraz ginekologiczna. Szczegółowy plan badań i konsultacji powinien ustalić lekarz rodzinny po zebraniu wywiadu i badaniu fizykalnym.

Pozdrawiam