Mam coraz obfitsze plamienia - czy mogę poronić?

Witam!
Jestem w 8. tygodniu ciąży. Dowiedziałam się o tym w 6 tc., wtedy już od tygodnia miałam plamienie. Poszłam do lekarza, dostałam syntetyczny progesteron (tabletki dopochwowe), po których miały ustąpić plamienia. Cały czas leżę i odpoczywam wg zaleceń lekarza. Minął już ponad tydzień, a plamienie nie ustępuje, wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że jest coraz obfitsze... Na wizytę kontrolną idę dopiero za tydzień. Zaczynam się bardzo niepokoić...
Proszę o radę:(

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W tej sytuacji niewiele można poradzić czy przewidzieć. Powinna Pani stosować się do zaleceń lekarza i dużo wypoczywać. Nie ma jednak gwarancji, że takie postępowanie oraz przyjmowanie przepisanego preparatu zapobiegnie poronieniu. Niestety, wiele ciąż kończy się na tak wczesnym etapie, najczęściej w wyniku losowych defektów genetycznych zarodka.

Więcej powie nam dopiero kontrolne badanie USG za tydzień. Powinna być wtedy możliwa do uwidocznienia praca serca zarodka. Jeśli tak nie będzie, to albo poronienie wystąpi wkrótce samoistnie, albo konieczne będzie wyłyżeczkowanie jamy macicy. Oby jednak wszystko było w porządku, co jest prawdopodobne, i czego z serca życzę!

Pozdrawiam serdecznie.