Mam depresję - czy mogę opiekować się dzieckiem?

Witam, jestem mamą kilkuletniej córeczki. Cierpię na depresję i mój lekarz zalecił mi L4 z tego powodu. Obawiam się tylko, czy to nie wpłynie na moje prawa do opieki nad dzieckiem i czy były małżonek (przez którego znalazłam się w tym stanie) nie będzie mógł tego wykorzystać przeciwko mnie, aby móc ograniczyć mi prawa do córeczki. Zaznaczę jeszcze, iż mój stan nie wpływa w żaden sposób na wykonywanie obowiązków mamy, a wręcz obecność córeczki dodaje mi otuchy. Proszę o wyjaśnienie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
niezdolność do pracy nie oznacza niezdolności do sprawowania opieki nad dzieckiem.
Epizod depresyjny może mieć różny stopień nasilenia (łagodny, umiarkowany lub ciężki). Ciężka depresja może negatywnie wpływać na możliwość opieki nad dzieckiem, jednak w tym stanie lekarz zaproponowałby Pani leczenie szpitalne.
Depresję można całkowicie wyleczyć, a rozpoznanie depresji nie oznacza, że jest teraz Pani przewlekle chora. Jest też możliwe, że psychiatra postawił rozpoznanie "reakcja depresyjna sytuacyjna"- takie rozpoznanie nie powinno być w tej sytuacji problemem, jeśli chodzi o opiekę nad córką.
Proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem prowadzącym w trakcie najbliższej wizyty - z pewnością wyjaśni Pani wszystkie pytania i wątpliwości.

Z pozdrowieniami

Witam,

czy zabiera się dziecko matce, która ma chore serce i leczy się u kardiologa? Czy zabiera się dziecko kobiecie, która choruje na astmę i regularnie się dusi, a dziecko często wzywa pomoc, np. pogotowie?
Depresja (zaburzenie nastroju) jest chorobą, wymaga systematycznego leczenia tak jak inne schorzenia, niekiedy są wskazania do odciążenia z pracy zawodowej, jednak opieka nad dzieckiem jest formą aktywacji i wpływa na dobrostan psychiczny, a także na proces skutecznego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie