Mam grube nogi - jak schudnąć?

Mam 14 lat i jestem nastolatką. Moja waga to 61 kg, a wzrost 171 cm. Zwykle z rana nic nie jem, ponieważ nie odczuwam głodu. Posiłki zjadam dopiero po godzinie 18.  Jestem aktywna fizycznie, ale jedynie w szkole na w-fie, który mam dwa razy w ciągu tygodnia (po 2 godziny). Do tej pory nie próbowałam się odchudzać i nikt z mojej rodziny nie jest otyły. Kiedy miałam 10 lat byłam gruba, jednak wyrosłam z tego. Ale zostało mi trochę tłuszczu, który chciałabym zlikwidować, bo uważam, że mam grube nogi. Kiedy byłam na bilansie 13-latka nic nie wskazywało na otyłość, a moja waga zaliczona została do poprawnych. Dodam, że nie cierpie na żadna chorobę przewlekłą.

Witam serdecznie!

Jesteś w okresie dojrzewania, dlatego nie możesz stosować diety odchudzającej! Polecam Ci zwiększenie aktywności fizycznej oraz modyfikację sposobu żywienia.

Błędem żywieniowym jaki popełniasz jest omijanie śniadania. Nie możesz omijać tego posiłku! Zawsze zjadaj na śniadanie coś konkretnego, ale również zdrowego. Jest to taka pora w ciągu dnia, kiedy poziom energii jest największy, a enzymy żołądkowe wręcz "czekają" na pożywienie, aby móc je strawić. Jeśli nie jesz śniadań, nie tylko zmniejsza się znacznie Twoja przemiana materii, ale osłabiają się również funkcje trawienne. Możesz zjeść coś małego, np. owsiankę, owoc, ale nie wychodź z domu z pustym żołądkiem!

Innym błędem jest zbyt niska aktywność fizyczna. Zmniejsz siedzący tryb życia, do maksimum ograniczając korzystanie z komputera czy oglądanie programów telewizyjnych. Wybierz dodatkowy wysiłek fizyczny - brzuszki, skakanie na piłce, aerobic czy zaplanuj wyjście na basen. Dodatkowo spalisz zbędne kalorie.

Musisz też słuchać swojego organizmu – co to oznacza? Zwracaj uwagę na które produkty masz apetyt – nie chodzi tu o słodycze, ponieważ je trzeba ograniczać. Być może jest to określony owoc, warzywo, przyprawa – apetyt może być sygnałem, że Twojemu organizmowi brakuje jakiegoś składnika.

Pamiętaj o urozmaiceniu swojej diety, regularności pór posiłków oraz wypijaniu dużej ilości niegazowanej wody mineralnej. Lepiej poświęcić sobie więcej czasu, ponieważ głodówki przynoszą tylko więcej szkód, niż korzyści. Lepiej na zawsze zmienić swoje nawyki żywieniowe, niż zastosować szybką dietę, po której równie szybko wrócą utracone kilogramy.

Pozdrawiam