Mam jaskrę, czy taką urodę oczu?

Witam. Mam 28 lat. 4 lata temu podczas normalnej wizyty u okulisty zostałem zapytany "Czy choruję na jaskrę – odpowiedziałem, że NIE ". Po tej wizycie dostałem skierowanie na badanie HRT w 2006 roku, później było badanie pola widzenia i Gdx - które wyszło ok. W 2008 roku kolejne Gdx, które jak Pani w gabinecie stwierdziła, jest bardzo dobre i moje tarcze to pewnie "taka uroda i nie mam się martwić, bo mały % ludzi tak ma są w grupie ryzyka? Ale nie znaczy, że zapadnę na jaskrę". Ciśnienie oczu: waha się miedzy 15-17. Dzisiaj mamy marzec 2010 roku i mam za sobą kolejne takie badanie GDx i tu wyszły następujące wyniki:[TSNIT parameters] TSNIT Average 51.8 54.9 Superior Average 66.170.1 Inferior Average 63.1 64.3 TSNIT Std.Dev.24.225.4 Inter-EyE Symmetry 0.98 NFI 19 12 <. Zauważyłem po osobie Pani doktor, jakby po zestawieniu tych wyników coś ją zaniepokoiło - napisała mi nawet druczek dla lekarza kierującego z rozpoznaniem ostatecznym H45? Nie wiem co to oznacza, nie zapytałem. Czy mój przypadek to fizjologia czy zdążam w kierunku jaskry? Jeśli tak, czy można przy wczesnym wykryciu i leczeniu cieszyć się dobrym wzrokiem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Dzień dobry Panu
Wyniki badania GDx, które Pan przytoczył są w normie. Możliwe jednak, że nastąpiły zmiany wartości w porównaniu z poprzednim badaniem (do którego nie mam wglądu). Jeśli rzeczywiście grubość warstwy włókien nerwowych siatkówki jest zmniejszona względem poprzedniego badania oznaczało by to, że jakiś proces niszczy włókna - to może być jaskra ale nie musi.

Wczesne rozpoznanie i leczenie jaskry pozwala spowolnić lub zahamować proces degeneracji nerwu poprzez usuwanie czynników ryzyka. Głównym czynnikiem ryzyka jest nadciśnienie wewnątrzgałkowe, którego zmniejszenie często prowadzi do zatrzymania procesu jaskrowego i pozwala przy regularnym leczeniu długie lata cieszyć się wzrokiem.