Mam krwawienia, chociaż okres powinnam mieć dopiero za jakiś czas - co robić? Przerwać branie tabletek?

Tydzień temu miałam wycinane migdałki (30.08) i nie mogłam wziąć wtedy jednej tabletki (pierwsza tabletka z drugiego tygodnia), wzięłam ją z samego rana (31.08), jednak upłynęło więcej niż 12h. Później tabletki brałam regularnie, jednak 4.09 kochałam się z moim chłopakiem, lecz nie kończył we mnie. 07.09 wzięłam tabletkę z lekkim opóźnieniem (trzeci tydzień, druga tabletka), lecz nie przekroczyło ono 12h (8, może 9h), a następnego dnia znów się kochaliśmy. Od dwóch dni mam plamienia mimo tego, że do końca opakowania pozostało mi jeszcze kilka tabletek. Co mam w tej sytuacji zrobić? Robić 7-dniową przerwę, czy zacząć od razu nowy blister? Tabletki biorę już od dwóch lat. Plamienie przypomina lekko okres, lecz jest rzadsze i mniej obfite. Czy to może oznaczać, że jestem w ciąży? Proszę o szybką odpowiedź. P.S. Nie wiem, czy to ważne, ale podczas tego tygodnia bardzo mało jadłam z powodu migdałków i schudłam kilka kilogramów.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli opóźnienie w przyjęciu tabletki jest dłuższe niż 12 godzin, należy przez 7 kolejnych dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji, ponieważ skuteczność tabletek może byc obniżona przez ten czas. Jeśli opóźnienie jest krótsze niż 12 godzin, tabletki nie tracą skuteczności.

Istnieje pewne ryzyko, że mogło dojąć do ciąży, gdy po operacji nie przyjęła Pani tabletki w odpowiednim terminie i nie stosowała dodatkowego zabezpieczenia przez tydzień.

Nie napisała Pani, czy w okresie okołooperacynym przyjmowane były antybiotyki - niektóre zmniejszają skuteczność antykoncepcji hormonalnej i podczas ich stosowania oraz tydzień po należy korzystać z dodatkowego zabezpieczenia.

Plamienie może być wynikiem stosowania antykoncepcji lub stresu jakim dla organizmu była operacja.
Może Pani zrobić 7-dniową przerwę między kolejnymi opakowanianiami. Jeżeli nie wystąpi miesiączka, przed rozpoczęciem kolejnego opakowania należy wykonac test ciążowy. Jeżeli będzie negatywny należy rozocząć nowe opakowanie. Jeśli nie chce Pani robić przerwy, proponuję wykonać test ciążowy przed rozpoczęciem nowego opakowania.