Czy lordoza jest wskazaniem do operacji?

Mam lordozę lędźwiową, boczne skrzywienie kręgosłupa, niewielkiego stopnia rotacja kręgów. Niewielkie nierówności blaszek gr. trzonów. Cechy dehydratacji krążka m/kręgowego L5/S1 na tym poziomie widoczne szeroko-łukowa pośrdkowa lewoboczna wypuklina tarczy m/kręgowej na gł ok 6mm. Uciskająca korzeń lewego nerwu rdzeniowego S1, przylegająca do korzenia nerwowego po str. prawej Ponadto na przekrojach strzałkowych obejmującej okolice pogranicza piersiowo-lędźwiowego uwidoczniono na poziomie TH12/L1 prawoboczną wypuklinę tarczy m/kręgowej na gł. ok 5mm, przewężeniem dolnej części otworu m/kręgowego. Na poziomie TH11/TH12 pośrodkowa wypuklina tarczy m/kręgowej na gł. 4-5mm z przewężeniem przedniej przestrzeni płynowej worka oponowego; możliwe przyleganie do końcowego odc. rdzenia kręgowego. W dolnym odc. piersiowym widoczne nierówności blaszek gr. trzonów kręgowych, obniżenie tarcz m/kręgowych. Ból jest raz większy raz mniejszy, czasami czuje ból w nodze ale bez drętwienia. Czy w takiej sytuacji konieczna jest operacja? Bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Marta Hat

Witam! W kwalifikacji do zabiegu uwzględnia się objawy występujące u pacjenta, wynik badania neurologicznego oraz badania obrazowego. W Pani przypadku najprawdopodobniej nie ma bezwzględnych wskazań do zabiegu (nie znamy wyniku badania neurologicznego). Do takich wskazań należą objawy ubytkowe ze strony układu nerwowego - czyli np. problemy z chodzeniem, osłabienie siły kończyny, zaniki mięśniowe, opadanie stopy, problemy z oddawaniem moczu i stolca (nietrzymanie), dolegliwości bólowe niereagujące na leczenie farmakologiczne. Operacyjne leczenie dyskopatii można rozważyć także w przypadku niezadawalającego leczenia metodami zachowawczymi. Nie wspomniała Pani, czy wcześniej były stosowane próby leczenia - bądź to farmakoterapii, bądź rehabilitacji. Należy skonsultować wynik z neurochirurgiem i ustalić, jaka metoda będzie najlepsza dla Pani w tym momencie. Pozdrawiam serdecznie!