Mam łupież pstry. Jak mogłam się zakazić?

Mam 23 lata, jestem kobietą. Pojawił się u mnie rodzaj grzyba oraz łupież pstry (tak orzekł lekarz). Wystąpił tylko na brzuchu i plecach. Co jest tego przyczyną? Nie biorę żadnych leków.

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.
Łupież pstry to powierzchowne zakażenie naskórka, objawiające się żółtobrunatnymi plamami zlokalizowanymi głównie na klatce piersiowej, wywołane przez drożdżaki z gatunku Pityrosporum ovale.
Wśrób objawów możemy wyróżnić:
- różowe lub żółtobrunatne plamy o typowej wielkości 3–4 mm, nieregularnego kształtu, dobrze odgraniczone, o tendencji do obwodowego szerzenia się i zlewania ze sobą, tak ze zajmują duże powierzchnie skóry,
- powierzchnia zmian ma skłonność do drobnego, otrębiastego złuszczania się,
- świąd występuje sporadycznie,
- plamy uwidaczniają się po posmarowaniu nalewką jodową, w lampie Wooda wykazują żółtawą lub ceglastą fluorescencję,
- zmiany mają tendencję do nawrotów,
- pod wpływem promieni słonecznych miejsca zmienione nie ulegają opaleniu.
Drożdżakom służy zła wentylacja, praca w nakryciach głowy, znaczna wilgotność lub potliwość ciała. Ponadto do czynników predysponujących do rozwoju łupieżu pstrego zaliczamy palenie papierosów.
Ponieważ jest to choroba zakaźna, najbardziej jesteśmy narażeni na zakażenie w miejscach takich jak solarium, salonu pedicure, salony fryzjerskie, jak również aquaparki, baseny czy różnego rodzaju kąpieliska publiczne.
W leczeniu stosuje się miejscowo leki przeciwgrzybicze: maści zawierające klotrimazol i ketokonazol. W przypadku oporności na leczenie ogólnie stosuje się ketokonazol (10 dni), flukonazol lub itrakonazol (7 dni). W celu zapobiegania nawrotom stosuje się mydła i szampony zawierające kwas salicylowy.
Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.
Z wyrazami szacunku,

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl