Mam nerki podkowiaste. Czy mogę starać sie o kolejne dziecko?

Witam. Niedawno (przy okazji usuwania kamienia z jednej nerki, która mnie akurat bolała) dowiedziałam się, że mam nerki podkowiaste. Mam 28 lat, mam nadwagę i problemy z poziomem cukru - często mam drastyczne spadki do 57-60. 2,5 roku temu urodziłam dziecko przez cesarskie cięcie, ponieważ nie można było unormować mi ciśnienia, nie było żadnej akcji porodowej, mimo iż było tydzień po terminie (ogólnie w czasie ciąży nie było żadnych skurczów przepowiadających ani nic w tym rodzaju). Stąd moje pytanie jakie jest ryzyko kolejnej ciąży? Co może się stać? Lekarz urolog powiedział mi, że powinnam się cieszyć, że mam dziecko, że urodziło się zdrowe, a kolejne to już na własne ryzyko.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Nerki podkowiaste najczęściej rozpoznawane są przypadkowo. Bardzo często w trakcie ciąży, gdyż objawy w postaci pogorszenia czynności nerek, nadciśnienia tętniczego wtórnego są spowodowane przez ucisk powiększającej się macicy na wadliwie zbudowane narządy. W zależności od przypadku nerka podkowiasta może być przeciwwskazaniem lub nie do kolejnej ciąży.

W związku z tym, że poprzednia ciąża była powikłana nadciśnieniem, na pewno należy ewentualne zajście w kolejną ciążę omówić z lekarzem ginekologiem. W czasie rozmowy pozna Pani wszelkie za i przeciw, dowie się Pani o ewentualnych problemach i wiążących się z wadą nerek powikłaniach. Jestem pewny, że ta rozmowa wiele Pani pomoże. Decyzja będzie i tak zależała do Pani i partnera.

Ciąża ta będzie zapewne od początku traktowana jak ciąża podwyższonego ryzyka powikłaniami, dlatego też powinna być prowadzona w dobrym ośrodku z oddziałem patologii ciąży.

Mimo wszystko, proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.