Mam otyłość II stopnia i problemu z nadciśnieniem - jak schudnąć 30 kg?

Dzień dobry! Mam ogromny problem. Wiem, że jest bardzo poważny - przy wzroście 182 cm ważę 124 kg (wiek 34 lata). Pojawił się u mnie od pół roku zespół metaboliczny. Mam cały czas podwyższone ciśnienie 145/95 160/100. W dodatku w przeszłości chorowałem na nerwicę i chyba się ona u mnie pojawiła znowu. Lekarz pierwszego kontaktu powiedział, że tylko obniżenie wagi doprowadzi do pewnej normalizacji w organizmie. Twierdzi, że każde 10 kg mniej to o 10 mm niższe ciśnienie.

Problem tylko w tym, że nie wiem jakich diet stosować i gdzie szukać porady. Jestem zdeterminowany, bo mam dwóch wspaniałych synów (jeden 2 latka i drugi dwa m-ce) i naprawdę chcę patrzeć jak dorastają, a oni zapewne chcą mieć ojca. Na nic ostatnio nie mam siły - przychodzę z pracy (przy biurku) to jestem tak zmęczony, że kładę się i tak do wieczora. Wszystkie sprawy zostają na głowie mojej małżonki. Bardzo chcę to zmienić. Proszę o poradę.

KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pana BMI wynosi 37,46 co oznacza, że ma Pan otyłość II stopnia. Otyłość brzuszna, nadciśnienie to komponenty zespołu metabolicznego. Nie napisał Pan jednak, czy oprócz tych dolegliwości stwierdzono u Pana podwyższony poziom cholesterolu całkowitego/triglicerydów/cholesterolu LDL, a obniżone stężenie cholesterolu HDL. Ponadto zespół metaboliczny wiąże się także z wystąpieniem cukrzycy typu 2. Trzeba mieć to na uwadze i regularnie kontrolować wyniki krwi.

Pana lekarz ma rację, iż schudnięcie pomoże w normalizacji ciśnienia. Aby tak się stało należy włączyć do codziennego życia dietę i aktywność fizyczną (choćby spacery dla odreagowania stresów po pracy/ spacery z dziećmi, wspólne wyjście na sanki, do lasu, na basen - w zimie, a latem - np. jazda na rowerze). Nie trzeba od razu iść na siłownię, forsować się, ale należy pamiętać aby aktywność fizyczna była regularna i wytrwała. Sam sport pomoże uzyskać normalizację ciśnienia krwi.

Dietą najlepszą dla Pana (nawet jeśli występują wspomniane przeze mnie dolegliwości) będzie dieta DASH lub dieta o niskim indeksie glikemicznym.
Obydwie są do siebie podobne - opierają się na spożywaniu produktów nisko przetworzonych. Eliminuje się białe pieczywo, biały ryż, białe makarony i zastępuje się je odpowiednikami - razowe/żytnie pieczywo, brązowy ryż lub paraboiled, razowe/pełnoziarniste makarony, grube kasze (pęczak, kasza gryczana).

Należy wyeliminować wszelkie produkty z białej mąki. Do diety włącza się niskotłuszczowe produkty mleczne (0,5% tłuszczu - mleko, sery twarogowe, jogurty naturalne bez cukru, maślanki naturalne, kefiry naturalne, serki ziarniste). Wykluczyć należy tłuste sery żółte, serki topione, sery pleśniowe i inne tłuste lub słodkie produkty mleczne. Należy spożywać chude mięso (drób, cielęcina, królik, chuda wołowina) - najlepiej gotowane, pieczone pod przykryciem lub w rękawie foliowym lub gotowane na parze. Do diety należy dodać ryby - gotowane na parze, pieczone pod przykryciem (nigdy smażone).
Podstawę diety powinny stanowić surowe warzywa lub gotowane na parze. Jednak surowe powinny dominować. W ciągu dnia należy zjeść jedną porcję owoców - np. jedno jabłko/gruszkę (najlepiej jeśli będą to sezonowe owoce klimatu umiarkowanego). Unikać trzeba suszonych owoców.

Jeżeli dobrze Pan toleruje - zachęcam do spożywania nasion roślin strączkowych (soja, fasola, cieciorka, groch) - są bardzo bogatym źródłem błonnika i składników mineralnych. Do przyrządzania potraw dodaje się na zimno oleje roślinne. Jednak należy wystrzegać się smażenia i pieczenia bez przykrycia oraz wszelkich słodyczy i produktów cukierniczych. W diecie DASH dopuszczalne jest okazjonalne spożywanie kieliszka czerwonego wytrawnego wina oraz niewielkiej ilości (od święta) czekolady gorzkiej.

Polecam zapoznanie się z artykułami nt. diety DASH:
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dash
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-nadcisnienie-przepisy
http://portal.abczdrowie.pl/sol-a-nadcisnienie
http://portal.abczdrowie.pl/jak-obnizyc-nadcisnienie-za-pomoca-diety

Należy zadbać, aby dieta była obfita w potas, wapń, magnez i błonnik. Obfite w potas są pomidory, ziemniaki (ale bez soli), banany, kiwi, zielone warzywa - avocado, fasolka szparagowa itp.

Najbardziej przyswajalny wapń znajduje się w mleku i przetworach mlecznych, magnez - w pełnoziarnistych produktach - grube kasze, razowe, pełnoziarniste pieczywo, orzechy. Błonnik dostarczą wszystkie produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce.

Należy bezwzględnie ograniczyć sód w diecie, gdyż on jest główną z przyczyn nadciśnienia. Nie znajduje się on tylko w soli kuchennej (jej spożycie nie powinno przekraczać 6 g na dobę - czyli należy przyzwyczaić się do niesolenia potraw podczas gotowania), ale także w przetworach mięsnych i rybnych (konserwy, produkty wędzone), mieszankach warzywnych zawierających glutaminian sodu (kostki rosołowe), gotowych sosach, ketchupach, produktach typu fast-food, przekąskach - chipsy, paluszki, orzeszki.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!