Mam podwyższone ciśnienie i boli mnie gałka oczna - czy to może być jaskra?

Półtora tygodnia temu zaczęło boleć mnie prawe oko. Był to ból przy patrzeniu mocno w lewo. Myślałam, że przejdzie, jednak oko zaczęło boleć nawet wtedy, gdy nie wykonywało żadnych ruchów. Poszłam do okulisty. Dno oka jest w porządku, wyższe jest jedynie ciśnienie w tym oku (23 mmHg). Dostałam kropelki na obniżenie ciśnienia, które stosuję już od tygodnia. Nie boli mnie już tak bardzo, ale odczuwam pewien dyskomfort, zazwyczaj wieczorem. Czasami również boli mnie od tego skroń po prawej stronie. Na wynikach p. doktor zapisał podejrzenie jaskry. Nie mam żadnych problemów z podwójnym widzeniem etc. Widzę po prostu normalnie. Przeszkadza mi tylko ten ból usytuowany jakby z tyłu gałki ocznej.

Mam lekką wadę wzroku (właśnie w prawym oku) i przez pewien czas nosiłam okulary, jednak potem jakoś to zaniedbałam. Bardzo dużo czytam i nie ukrywam, że ten ból przeszkadza mi nawet wtedy, gdy kończę jedną linijkę i zaczynam następną. Poza tym od wczoraj zaczęło boleć mnie oko lewe przy patrzeniu mocno w prawo. Za 2 tygodnie mam następną wizytę u okulisty, ale trochę mnie to martwi, więc chciałabym się czegoś wcześniej dowiedzieć...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Jaskra to nie schorzenie okulistyczne, które można by rozpoznać po jednej wizycie i pojedynczym pomiarze ciśnienia, no chyba że zmiany na dnie oka są tak duże i tak oczywiste, że nie ma wątpliwości. Poza tym terminem jaskra możemy określić w zasadzie tylko stan, w którym mamy udokumentowane uszkodzenie nerwu wzrokowego, potwierdzone w różnych badaniach dodatkowych. Typowe badania to: GDX VCC (oceniające ubytki włókien na dnie oka), HRT (opisujące morfologię tarczy nerwu wzrokowego) oraz pole widzenia (pokazujące ubytki-mroczki - w polu widzenia danego oka).

Na podstawie opisu mogę jedynie stwierdzić, że ciśnienie śródgałkowe jest na górnej granicy normy (w jednorazowym pomiarze). Przy podejrzeniu jaskry i diagnostyce dobrze jest czasami wykonać tzw. krzywą dobową, gdzie pomiary ciśnienia śródgałkowego wykonuje się przez cały dzień co dwie godziny.
Opisywane dolegliwości bólowe nie są w zasadzie charakterystyczne dla jaskry. Proszę natomiast zwrócić uwagę na to, czy ostrość wzroku nie ulega nagłemu pogorszeniu i czy widzenie barw każdym okiem z osobna jest identyczne, i poinformować o tym lekarza na wizycie.

Możliwe też, że niewyrównana wada wzroku i tzw. napięcie akomodacyjne podczas wielogodzinnej pracy do bliży jest przyczyną tych dolegliwości. Inna możliwa przyczyna to zapalenie twardówki - decydujące byłoby wykonanie USG oczu.

Czasami też objawy suchego oka mogą tak wyglądać (krople nawilżające bez konserwantów może Pani nabyć w aptece bez recepty - na pewno nie zaszkodzą, a może pomogą).

Pozdrawiam

Rzadko , ale możliwe, objawy bólowe oka i pogorszenie ostrości widzenia w przypadku zapalenia pozagałkowego nerwu wzrokowego.
Czy nie ma zawrotów głowy czy drętwienia rąk ?
Warto skontrolować ciśnienie śródgałkowe u OKULISTY. Obszerne wyjaśnienia OKULISTY powyżej!
Może też przyda się konsultacja Neurologiczna
Pozdrawiam