Mam prawdopodobnie BPD i bulimię - co robić?

Witam, mam 20 lat, obecnie studiuję. Od jakichś 5 lat, gdzieś od początków liceum, to wszystko się zaczęło - różne stany depresyjne, pojawiały się myśli samobójcze, strach nie wiadomo przed czym, codziennie uczucie przygnębienia i smutku. Po jakimś czasie pojawiła się w moim życiu żyletka, samookaleczanie stało się sposobem na ból. Rozmawiałam z psychologiem i prawdopodobnie mam BPD. Poza tym od około roku mam problem z bulimią... już nie wiem, do kogo iść po pomoc. Nikomu o tym nie mówię, o tym, co się dzieje. Na co dzień się uśmiecham i udaję, że wszystko jest w porządku.

Szanowna Pani.

Diagnozę zaburzenia osobowości typu borderline komplikuje częste współwystępowanie innych zaburzeń, uważa się, że w tym typie zaburzeń osobowości mogą występować niemal wszystkie zaburzenia psychiczne: zarówno zaburzenia nastroju, jak i psychotyczne oraz lękowe, i inne zaburzenia osobowości. Do najczęstszych zaburzeń psychicznych współwystepujących z BPD należy choroba afektywna dwubiegunowa oraz dystymia. Niestabilność emocjonalna, impulsywność należą do typowych objawów BPD i nie muszą implikować dodatkowego rozpoznania.

W leczeniu zaburzeń osobowości typu borderline najważniejsza jest psychoterapia, często jest to wieloletni proces. Psychoterapia jest również podstawową metodą leczenia bulimii. W leczeniu farmakologicznym stosowane są przede wszystkim leki stabilizujące nastrój, takie jak kwas walproinowy, lit lub karbamazepina. Inne leki psychotropowe mają znaczenie pomocnicze, np. w leczeniu objawów psychotycznych są stosowane neuroleptyki, natomiast w stanach obniżonego nastroju i drażliwości: leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI.

W leczeniu bulimii stosuje się również leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, takie leczenie zmniejsza liczbę epizodów objadania się. W tej sytuacji radziłabym Pani kontynuowanie leczenia u jednego terapeuty oraz wizytę u lekarza psychiatry celem oceny wskazań do ewentualnego zastosowania leków przeciwdepresyjnych lub stabilizujących nastrój.

Z pozdrowieniami