Mam pytanie dotyczące żylaków odbytu- hemoroidów.

Ostatnio po stosowaniu czopków objawy minęły {ból, swędzenie}, jednak w tydzień objawy powróciły. Czy należy stosować leki dłużej np. 3 miesiące, który preparat można stosować dłużej, bo na wielu ulotkach pisze: nie stosować dłużej niż np.2 tyg.?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!
Guzki krwawnicze czy też żylaki odbytu są niestety, ale dolegliwością nawrotową. Do czynników ich powstawania zalicza się oprócz wrodzonych predyspozycji, nadwagę i otyłość, tendencję do zaparć, dietę ubogoresztkową (z małą ilością błonnika), biegunki i inne. W związku z powyższym prawidłowe leczenie, oprócz stosowania leków działających miejscowo ściągających i przeciwzapalnych ważne jest stosowanie profilaktyki zaparć, poprzez stosowanie diety z dużą ilością owoców i warzyw (bogatoresztkowej). W przypadkach z opornymi zaparciami stosuje się dodatkowo leki tj. laktuloza czy inne przeczyszczające i zmiękczające masy kałowe. Wśród preparatów, które można stosować dłużej są te zawierające wyciąg z kasztanowca. Warto też wykonywać nasiadówki z kory dębu. W razie braku skuteczności leczenia przez dłuższy czas, warto skontrolować się u lekarza (najlepiej chirurga) w celu ich oceny i ewentualnej kwalifikacji do leczenia operacyjnego. Aktualnie proponowałabym zgłosić się do swojego lekarza w celu weryfikacji i wdrożenia odpowiedniego postępowania.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.