Mam pytanie w związku z podwyższonym pozimem żelaza we krwi u 2-letniej córki.

Badania wykazały, że poziom żelaza we krwi wynosi 134 mikrogramy/dl (przy normie 59-79). Córka nie przyjmuje żadnych leków, oprócz wit. D. Od czasu do czasu przechodzi jakąś infekcję, ogólnie jest raczej zdrowa. Ma również podwyższony poziom LYM - 6,1, LYM% - 62,6, RBC - 5,40. Obniżone natomiast jest MCV - 75,1, RDW-CV - 9,7 oraz NEUT% - 28%. Zostałam porządnie przestraszona. Kazano mi zmienić dietę, lecz trudno u dziecka niespełna 2-letniego zmienić dietę, skoro jest żywiona tak, jak powinno być dziecko. Owoce, warzywa, różne mięsa, wszystkiego po trochu. Chciałabym się dowiedzieć, co może oznaczać taki wysoki poziom żelaza i co może być tego przyczyną? Jak go wyeliminować? Dziękuję bardzo i pozdrawiam. Bożena
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Pozwolę sobie zacząć od pewnej nieścisłości w badaniach Pani dziecka. Poziom limfocytów i granulocytów, a także MCV są prawidłowe dla wieku i płci dziecka. Nieścisłość ta jest spowodowana tym, że laboratoria podają normy dla dorosłych, podczas gdy zwłaszcza w pierwszych latach życia dziecka są one znacznie różniące się. Dlatego też te wyniki nie są powodem do niepokoju.

Drugi rok życia charakteryzuje się znacznym zwiększeniem ilości produkowanych erytrocytów we krwi dziecka. Co za tym idzie zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Samo oznaczenie żelaza, w związku ze zmiennością stężenia w surowicy w zależności od pory dnia, nie jest wystarczające dla oceny przyczyny zaburzeń w jego ilości. W tym celu należy wykonać oznaczenia parametrów gospodarki żelazem, tj. ferrytyna, transferyna, TIBC.  Powinny być one wykonane w celu wykluczenia niektórych przyczyn podwyższonego poziomu żelaza - tj. choroby wątroby, hemochromatozy i inne.

Są to choroby dające pewne objawy, dlatego też jest mało prawdopodobne, że dotyczą Pani dziecka. Zwłaszcza, że podwyższenie żelaza nie jest znaczne. Jednak diagnostyka powinna być przeprowadzona.

Proszę stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego i być dobrej myśli. Proszę tez pamiętać, że leczy się pacjenta nie wyniki, które czasem są osobniczo nieprawidłowe.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.