Mam sporą nadwagą - jak się tego pozbyć?

Mam 13 lat, 167cm wzrostu i 76 kg wagi. Bardzo chciałabym być szczupła jak moje koleżanki z klasy. Moim problemem są grube uda, duże biodra i brzuch. Zawsze byłam osobą grubszą i zawsze zazdroszczę moim koleżanka, że mają chłopaków, podobają się im, a ja niestety nie. Jak pozbyć się mojej nadwagi? Bardzo proszę o pomoc w doborze ćwiczeń i jedzenia. Z góry dziękuję, Daria
13 LAT ponad rok temu

Witam,
na początek musisz uświadomić sobie, że nadwaga i w konsekwencji otyłość mogą w przyszłości być przyczyną wielu chorób, dlatego postaraj się z nią walczyć, nie tylko ze względu na wygląd i samopoczucie, ale również zdrowie.
Jesteś jednak w wieku dojrzewania i z pewnością nie powinnaś sięgać po restrykcyjne diety odchudzające. Powinnaś za to udać się do dietetyka, który po przeprowadzeniu z Tobą wywiadu żywieniowego ułoży dietę odpowiednią dla Ciebie oraz nauczy jak zdrowo się odżywiać.
Na początek jednak sama zacznij wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe w swoje życie. Zacznij to robić powoli, ale systematycznie, a zobaczysz efekty. O tym jak prawidłowo się odżywiać przeczytasz w artykułach http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki oraz http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka.
Pamiętaj też o aktywności fizycznej. Weekendy staraj się spędzać jak najbardziej aktywnie. Zapisz się na zajęcia dodatkowe bądź spędzaj czas aktywnie ze znajomymi.
Polecam basen, rower, a także ćwiczenia wysiłkowe np. na siłowni. Ćwicz również w domu np. 15 minut rano i wieczorem. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na naszej stronie.
Pozdrawiam