W jaki sposób można zatrzymać rozwój cukrzycy?

Mama ma 74 lata. Cukrzycę wykryto u niej ok. 30 lat temu. Od momentu wykrycia choroby bardzo dba o dietę, kontroluje poziom cukru i nadciśnienie tętnicze. Niestety choroba spowodowała konieczność wszczepienia jej rozrusznika. Bardzo skrupulatnie pilnuje wszelkich zaleceń lekarzy i chodzi do wszystkich zalecanych specjalistów, tj: okulista, kardiolog, diabetolog. Pod koniec kwietnia tego roku nagle przestała widzieć na oko na którym 4.10. 2011 szpital przeprowadził operację wszczepienia sztucznej soczewki przy usunięciu zaćmy. Pomimo stosowania się do zaleceń, następne badania wykryły retinopatię cukrzycową. Bardzo proszę o informację w zakresie: - czy mamy szansę na powstrzymanie choroby; - na rekonstrukcję tego co się stało; - o podanie, czy w ramach NFZ jesteśmy w stanie coś uczynić i gdzie (kontakty); - ewentualnie namiary na kliniki, które są w stanie nam pomóc. Jak wynika ze strony, z którą zapoznaliśmy się, są szanse na uratowanie wzroku albo wstrzymanie choroby poprzez następujące zabiegi: - fotokoagulacji laserowej siatkówki; - witrektomii.

Szanowna Pani! Makro- i mikroangiopatia - do których należy m.in. retinopatia cukrzycowa - są powikłaniami cukrzycy, którym nie jesteśmy w stanie zupełnie zapobiec, jednak możemy opóźniać ich wystąpienie stosując się ściśle do zaleceń lekarskich. Oczywiście oprócz profilaktyki istotne są również tzw. czynniki osobnicze - u jednych powikłania występują szybciej u innych później nawet mimo takiej samej dyscypliny odnośnie stosowania się do zaleceń lekarskich. Znaczenie ma również typ cukrzycy oraz czas jej rozpoznania w stosunku do poczatku choroby - który trudno określić. Pamiętać trzeba, że choroba zwykle trwa co najmniej kilka lat zanim zostanie rozpoznana. Kiedy powikłania się już rozwiną nie jesteśmy w stanie ich odwrócić, możemy jednak działać objawowo. Zabiegi, o których Pani wspomina wykonywane są w klinkach i oddziałach okulistycznych - zwykle należy zapisać się najpierw do poradni okulistycznej, gdzie okulista kwalifikuje do odpowiedniego leczenia. Pozdrawiam, Magdalena Parys

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.