Mammografia cioci i moje obawy

Witam! Moja ciocia miała robione badanie mammogrficzne, ma 59 lat. Jej mama zmarła na raka piersi, więc chyba jest w grupie podwyższonego ryzyka. Wynik jej badania to: Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W piersi prawej w miejscu - wg tarczy zegarowej - godzina 12 są zwapnienia o średnicy 8 mm (i skala 4B), skala BIRADS 4. Informacje uzupełniające: zwapnienia inwolucyjne? DCIS? W piersi prawej zabrodawkowo: zagęszczenie o śr. 8 mm, skala BIRADS 0 - układ cieni? TUMOR MALIGNUM? Ciocia to jedyna osoba, która mi została, mama zmarła 3 lata temu na raka płuc, bardzo się martwię o ciocię. Proszę o odpowiedź.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Ciocia będzie wymagała dalszej diagnostyki. Możliwe jest zarówno, że są to zmiany łagodne, ale niestety mogą to być guzki o charakterze nowotworowym. Najprawdopodobniej zostaną wykonane biopsje opisywanych zmian, które zostaną ocenione przez patomorfologa, i na podstawie których będzie postawione ostateczne rozpoznanie.

Ocena w skali BI-RADS 4b świadczy o tym, że zmiana jest o pośrednim prawdopodobienstwie złośliwości (ok. 50% szans).
BI-RADS 0 oznacza, że zmiana wymaga kolejnych badań obrazowych, gdyż to badanie nie dało wystarczających danych dla oceny zmiany.