Markery stanu zapalnego - CRP i PTC

Witam! Odebrałam dziś wyniki,morfologia krwi. Niepokoją mnie 2 wyniki: PCT 3,0% CRP8,6 mg/l. Proszę o szybką odpowiedź. Dziękuje.

Szanowna Pani,

Parametry, o które Pani pyta nie należą do morfologii krwi, lecz są markerami stanu zapalnego.

CRP, czyli białko C-reaktywne. Normy dla niego zależą od metody oznczania, dlatego nie znając tej metody trudno interpretować ów wynik.

PCT, czyli prokalcytonina to równiez marker stanu zapalnego. Jest to stosunkowo niedawno wprowadzony do diagnostyki parametr. Od oznaczanych dotąd różni się większą swoistością w stosunku do zakażeń bakteryjnych, ewnetualnie grzybiczych. Jego stężenie we krwi powinno być w warunkach zdrowia bliskie zeru, a napewno nie przekraczać 0,5ng/ml.

Żeby poprawnie zinterpretować powyższe wyniki, należy odnieść je do norm przyjętych przez dane laboratorium, gdyż akurat w przypadku tych parametrów zależą od metody oznaczania.

Pozdrawiam serdecznie