Mastektomia piersi a rokowania

Mam 49 lat. We wrześniu 2009 r. przeszłam operację. Jestem po mastektomii piersi. Przeszłam chemioterapię: 6xAC. Teraz czeka mnie radioterapia, a później hormonoterapia. Proszę o interpretacje mojego badania histopatologicznego. Jakie są rokowania w tym przypadku? Wynik badania immunohistochemicznego: Wykazano obecność receptorów estrogenowych w ponad 75% jader komórek nowotworowych. Wykazano obecność receptorów progesteronowych w mniej niz 10% jader komórek nowotworowych. Oznaczono białko HER2 za pomoca testu HercepTest TM firmy DAKO. Odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (Score = 1+). Opis makroskopowy: Amputowana piers prawa o wym. 20 x 16 x 3,5 cm z tkankami pachy 8,5 x 4 x 1,5cm i płatem skóry 15 x 10 cm. Masa 900 g. W kwadrancie górnym zewnetrznym obecny guz 2,8 x 2,5 x 2,8 cm, oddalony: 5 cm od granicy górnej, 0,3 cm od podłoża i lem od skóry. Największy węzeł o wym. 2,5 x 2,3 x 1 cm. Opis mikroskopowy: Carcinoma lobulare invasivum NHG2 (3+2+1 14 mitozy/10 HPF - pole widzenia 0,55 mm). Mamilla sine laesionibus. W utkaniu gruczołu w kwadrancie dolnym zewnętrznym obecne pojedyncze ognisko lobulare invasivum et in situ, średnicy 0,5 cm. Ponadto obecne zmiany typu: mastopathia fibrosa et cystica hyperplasia ductalis simplex ( UDH - ang) adenosis simplex et sclerosans. Zmiany inwazyjne są oddalone poniżej O,1 cm od podłoża. Węzły chłonne dołu pachowego: Lymphonodulitis s,inus histiocytosis Iymphonodorum (No V)... Metastases carcinomatosae in Iymphonodis (No XIII/XVIII). Infiltratio capsulae Iymphonodis et telae adiposae perinodalis. Rozpoznanie histopatologiczne: Carcinoma lobulare invasivum bifocale mammae dextrae. Metyastases carcinomatosae in Iymphonodis axillae (No XIII / XVIII). (NHG2, pT2, pN2a ).
49 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Z rozpoznania histopatologicznego wynika, że nowotwór to rak zrazikowy naciekający - drugi co do częstości podtyp histopatologiczny raka piersi. Stopień złośliwości nowotworu to G2 (postać pośrednia między G1 - rakiem najmniej agresywnym, a G3 - rakiem najbardziej agresywnym). Korzystne dla rokowania to w Pani przypadku - dodatnie receptory estrogenowe, co stwarza możliwość zastosowania hormonoterapii (zarówno jako postępowanie lecznicze, jak i profilaktyka wznowy), brak receptorów HER-2 (obecnośc receptorów HER-2 cechuje raki bardziej agresywne). Niekorzystny czynnik to przede wszystkim zajęcie węzłów chłonnych. Ogółem, wg klasyfikacji TNM, stopień zaawansowania raka u Pani to III A.

Inwazyjny rak piersi jest chorobą o bardzo poważnym rokowaniu. Dostępne są ogólne statystyki, które mówią o 40% przeżyciu 5-letnim w przypadku wszystkich chorych ze stopniem zaawansowania III. Należy jednak pamietać, że rak piersi nie jest chorobą jednorodną, a rokowania są bardzo indywidualne. Tak jak wspomniałam wcześniej - są czynniki, które stwarzają ryzyko nawrotu choroby u Pani (zajęcie węzłów chłonnych), ale są także czynniki pozytywne. Najważniejsze to dalsze kontynuacja leczenia i pozytywne nastawienie.

Pozdrawiam serdecznie

PS Zachęcam także do lektury artykułu: http://portal.abczdrowie.pl/rokowanie-w-raku-piersi.