Masturbacja a brak wzwodu

Witam! Jako 14 latek miałem dziewczynę, to była moja pierwsza dziewczyna. Dopiero poznawaliśmy swoje ciała itp. Byłem z nią jakoś 2,5 roku. Potem zerwaliśmy, zacząłem się masturbować regularnie ok. 2x dziennie, czasami więcej. Miałem też krótkie przerwy. Gdy miałem dziewczynę wszystko było ok, nie miałem problemów z erekcją, było wszystko w najlepszym porządku. Gdy jednak już z nią nie bylem [podczas czasu, gdy się regularnie masturbowałem] spotkałem się z koleżanką i wylądowaliśmy w łóżku. Przy seksie oralnym było ok, erekcja była pełna. Jednak, gdy przechodziliśmy już dalej erekcja spadała. Przy jej dużych wysiłkach zrobiliśmy to. Sytuacja powtórzyła się raz jeszcze, [nie przestałem się masturbować]. Mam 19 lat. Czy to może być wina 'zmęczenia członka'? Czy to już impotencja? Teraz staram się nie masturbować, ale jak to mówią. Polak mądry po szkodzie. Pomocy! Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Masturbacja nie ma wpływu na zmęczenie członka. Częstotliwość z jaką Pan się masturbuje jest wymiennikiem pana potrzeb seksualnych i jest to naturalne.
Problem, który Pan opisuje z pewnością ma charakter psychogenny. Podczas pieszczot erekcja występuje, natomiast przy próbie wprowadzenia członka erekcja zanika. Mogą mieć na to rożne czynniki takie jak: nastawienie zadaniowe (aby dobrze zaspokoić partnerkę), lęk przed niepożądaną ciążą, obawa przed nie sprawdzeniem się w oczach partnerki czy tez zbyt duże podniecenie. Czynniki te mogą wyzwalać wewnętrzne nieświadome hamulce i blokować erekcję.
Proszę wziąć pod uwagę takie możliwości. Każdemu mężczyźnie zdarza się nie mieć erekcji.
Jeśli sytuacja się powtórzy proszę do tego podejść ze spokojem, porozmawiać z partnerką – wyjaśnić, ze to wynik stresu i Pana dużego zaangażowania w Waszą relacje. Wielu młodych mężczyzn dramatyzuje w takich sytuacjach co jeszcze bardziej pogłębia problem zaburzenia erekcji.
W razie dalszych problemów może się pan skonsultować z seksuologiem.
Pozdrawiam