Masturbacja u 13-latki

Witam mam 19 lat ostatnio dowiedziałam się że moja siostra (13 lat ) się od roku mastrubuje . Słyszałam ze pieści lechtaczke i wkłada palce na 2 cm do pochwy. Czy coś jej grozi ? (Nie miała nigdy okresu )

Dzień dobry!

Nie, nic jej nie grozi. To wiek, w którym masturbację rozpoczyna większość młodzieży (pomijając okres masturbacji dziecięcej). Ryzykowna dla zdrowia może być jedynie masturbacja brudnymi rękami lub wkładanie do pochwy przedmiotów brudnych, kanciastych, zbyt dużych, łamliwych, które mogą zranić - generalnie innych niż przeznaczone do tego celu wibratory czy dildo. Zawsze warto też znaleźć dla siebie ciche, bezpieczne, intymne miejsce, zapewnić sobie zamykanie drzwi w pokoju czy łazience itp. Jeśli dowiedziała się Pani o masturbacji siostry w rozmowie z nią, warto, żeby sama zdobyła Pani wiedzę, która w przyszłości pozwoli mądrze doradzać siostrze w kwestiach intymnych, jeśli ponownie zada Pani takie pytania.

Pozdrawiam!

Dzień dobry.

Masturbacja nie ma związku z menstruacją, toteż jest możliwa i w związku z tym nie grozi powikłaniami. Wkładanie palców do pochwy również nie musi się wiązać z zagrożeniami, tym bardziej, że Pani siostra robi to samodzielnie - czyli jest w stanie przerwać, gdy poczuje np. ból. W powyższym kontekście masturbacja nie jest więc szkodliwa - może być taką jednak, o ile wynika nie z chęci zaspokojenia napięcia seksualnego, ile napięcia psychicznego. W przypadku dziewczynek w wieku 12-13 lat bardziej prawdopodobny jest, niestety, wariant drugi. Sugerowałbym spokojną (nie rozliczającą, ani nie oskarżającą) rozmowę z siostrą na ten temat. Być może przeżywa jakieś trudne, nerwowe chwile (w szkole, w kontaktach z rówieśnikami) i używa masturbacji w celu uspokojenia.

Pozdrawiam.