Meszek na twarzy oraz ciemne włosy na brzuchu

Jak obniżyć (naturalnie) poziom męskich hormonów, nie chodzi mi o tabletki hormonalne lecz o herbaty, warzywa, owoce (szczególnie chodzi mi o jakieś ziółka). Zauważyłam u siebie, że mam gęsty meszek (jasny) na twarzy, a na brzuchu mam ciemne włoski.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli zaobserwowała Pani jedynie zwiększoną ilość jasnych włosków na twarzy i nieznaczną ilość ciemnych na brzuchu, to nie jest to jeszcze nasilony hirsutyzm (męski typ owłosienia u kobiet). Jeśli jednak to Panią niepokoi, to powinna Pani szukać fachowej pomocy - udać się na wizytę do ginekologa-endokrynologa, który zleci badania hormonalne celem ustalenia, czy i jakie zaburzenia hormonalne Panią nękają. Najczęstszą przyczyną androgenizacji (pojawienia się męskich cech, np. owłosienia, spowodowane podwyższonym poziomem męskich hormonów płciowych) jest zespół policystycznych jajników (PCOS). Schorzenie to należy leczyć farmakologicznie, w przeciwnym razie hirsutyzm oraz inne objawy podwyższonego stężenia androgenów będą postępowały, a także pojawić się mogą dodatkowe problemy, jak nietolerancja glukozy spowodowana inuslinoopornością. Standardowo zespół policystycznych jajników leczymy głównie preparatami antyandrogennymi oraz przy pomocy doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zioła stosowane przez kobiety z PCOS to niepokalanek pospolity (kontroluje wydzielanie hormonu luteinizującego w przysadce mózgowej), a także ekstrakt rośliny Saw palmetto (serenoa repens), lukrecja i piwonia, które kontrolują poziom testosteronu. Jak wspomniałam jednak wyżej, nie zalecałabym stosowania żadnej terapii, również ziołowej, bez uprzedniej diagnostyki hormonalnej.

Pozdrawiam serdecznie!