Miałam biegunkę. Czy tabletki antykoncepcyjne działały prawidłowo?

Każdego dnia o godzinie 20.00 biorę tabletki H***. W zeszły czwartek o godzinie 8:30 dostałam biegunki, do godziny 9.00 kilka razy odwiedziłam toaletę, po godzinie 9.00 wzięłam dwie tabletki L*** i biegunka ustąpiła. Natomias tego samego dnia, czyli w czwartek, miałam opóźnienie w braniu talbeki o 4 godziny. W sobotę odbyłam stosunek i zastanawiam się, czy jestem bezpieczna czy jednak była mozliwość zajścia w ciążę? Dodatkowo zmieniam talbetki niebawem z H***na M***. Jeśli po odstawieniu H*** zrobię normalnie 7-dniową przerwę i 8. dnia wezmę pierwszą tabletkę M*** to będę zabezpieczona? Czy dla bezpieczeństwa lepiej się dodatkowo przez jakiś czas zabezpieczyć?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

4-godzinne opóźnienie w przyjmowaniu antykoncepcji nie zmniejsza skuteczności. Również wspomniana biegunka nie powinna jej zmniejszyć, w związku z tym, że pojawiła się ponad 12 godzin od przyjęcia ostatniej tabletki i ustąpiła na długo przed przyjęciem kolejnej.

Odnośnie drugiego pytania: zmiana środka antykoncepcyjnego doustnego nie zmniejsza skuteczności - będzie Pani w pełni zabezpieczona i nie potrzeba się dodatkowo zabezpieczać.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.