Miałam dwa okresy - czy to normalne?

Okres miałam dostać 9 dnia miesiąca, jednak dostałam wcześniej (bardzo stresujący dzień, więc podejrzewałam, że został przyśpieszony z tego właśnie powodu), trwał 6 dni, ale był bardzo delikatny - właściwie w większości brązowe plamienie, nie towarzyszył mu żaden ból.
Następnie w okolicach 16 dnia miesiąca pojawiły się objawy jak przed okresem (skurcze w lewej stronie podbrzusza) i okres wystąpił 18 dnia. Dość intensywny, obfity, krew mocno czerwona.
Co mogło wywołać taki stan rzeczy? Czy były to dwa okresy? Wcześniej się to nie zdarzało, okres występował w miarę regularnie. Nie stosuję tabletek antykoncepcyjnych, współżyję okazyjnie, ale z zabezpieczeniem.
Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Najprawdopodobniej pierwsze krwawienie, które wzięła Pani za przyspieszoną miesiączkę, nie było menstruacją, lecz krwawieniem śródcyklicznym, miesiączka zaś pojawiła się z opóźnieniem. Przyczyną takiego zaburzenia cyklu mogły być zaburzenia hormonalne, jednorazowe, związane ze stresem bądź utrwalone - to okaże się w kolejnych miesiącach.
Proszę się obserwować, w razie powtarzania się tego typu problemów, konieczna będzie wizyta u ginekologa. Lekarz wykluczy inne możliwe przyczyny krwawień poza miesiączką, tj. mięśniaki macicy, nadżerka, polip szyjki macicy.
Pozdrawiam serdecznie!