Miesiączka czy poronienie samoistne?

Witam,
mam 26 lat staramy się z mężem o dziecko i do zeszłego tygodnia wszystko wskazywało, iż jestem w ciąży, tzn. kochaliśmy się w trakcie dni płodnych. W tydzień po czułam bóle w jajnikach raz po jednej raz po drugiej stronie. Piersi były powiększone. Odczuwałam zmęczenie zasypiałam wcześnie, budziłam się nad ranem choć nie było takiej potrzeby. Dodatkowo często oddawałam mocz, zaczęły mnie również drażnić niektóre zapachy.
Postanowiłam więc zrobić test dzień przed oczekiwaną miesiączką (regularne 28 dni). Test wyszedł negatywny, lecz miesiączki nie było, spóźniała się. 3 dni zrobiłam drugi test również negatywny. Wieczorem zaczęłam krwawić, tzn. nie tak jak zawsze podczas miesiączki. Był to jakby gesty śluz z krwią. Dziś jest drugi dzień tego dziwnego okresu. Czy to zwykle miesiączkowanie, czy też może być samoistne poronienie?
Bardzo proszę o pomoc. Ola

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Trudno odpowiedzieć jednoznacznie na Pani pytanie, ponieważ nie da się zdiagnozować ciąży ani poronienia przez internet. Gdyby doszło do poronienia, test ciążowy dałby raczej wynik pozytywny, nawet jeszcze w pierwszych dniach/tygodniach po stracie ciąży. Test byłby pozytywny oczywiście także w przypadku utrzymania się ciąży. Najprawdopodobniej ma Pani więc jednorazowe zaburzenie cyklu, mogące wystąpić u każdej zdrowej kobiety od czasu do czasu, albo też jest Pani w ciąży, lecz jest za wcześnie, by wynik testu był pozytywny. Czasem w pierwszym trymestrze mają miejsce skąpe krwawienia, szczególnie w okresach, w  których wypadałyby zwykle miesiączki. Radzę wykonać badanie krwi na poziom bHCG. Jest to test dużo czulszy, niż domowy z moczu.

Pozdrawiam serdecznie!