Miesiączka po menopauzie

Witam, mam 49 lat, od maja 2009 r już nie miesiączkuję, miałam też objawy menopauzy, jak uderzenia gorąca, wahania nastroju. Mój lekarz ginekolog potwierdził to. W 17 miesięcy po ostatniej miesiączce właśnie znowu pojawiło się normalne, miesiączkowe krwawienie. Nie wiem o co chodzi, do lekarza się zarejestrowałam, ale to trwa. Chciałabym wiedzieć, czy istnieje szansa na zajście w ciążę, czy muszę się znowu zabezpieczać? Ostatnio tego nie robiłam, ale wolę się upewnić i uniknąć niespodzianki. Pozdrawiam Małgorzata

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W związku z tym, że nie miesiączkowała Pani przez ponad rok, i w dodatku pojawiły się objawy wypadowe, rozpoznano w Pani przypadku menopauzę. Jest to stan nieodwracalny.

W przypadku pojawienia się krwawienia/plamienia z dróg rodnych - uznaje się je zawsze za patologiczne, wymagające diagnostyki. Jest to zawsze wskazanie do wyłyżeczkowania jamy i kanału szyjki macicy w celu weryfikacji histopatologicznej endometrium.

Nie ma możliwości by zaszła Pani w ciążę. W przypadku krwawienia z dróg rodnych po menopauzie należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza ginekologa w celu zaplanowania diagnostyki i leczenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.