Miesiączka po poronieniu

Poroniłam w 6 tyg. ciąży, nie miałam zabiegu, ponieważ samo wszystko się oczyściło. Od dnia poronienia nie miałam żadnego usg Od poronienia minęło 20 dni i właśnie dostałam miesiączkę, nie mam żadnych dolegliwości, poza bolesnymi piersiami. Miesiączka jest dość obfita wraz z ciemnymi skrzepami oraz często oddaję mocz.

Denerwuję się czy jest wszystko ok, czy to nie jest za wcześnie na miesiączkę oraz czy te skrzepy są normalne, ponieważ słyszałam, że nie powinno ich być z tym, że odkąd pamiętam zawsze miesiączce towarzyszyły u mnie skrzepy? Oraz czy to normalne, że po poronieniu mam duży trądzik tłusta skórę i bardzo się pocę wiem ,że to dużo pytań ale proszę o odpowiedź.
Dziękuję Basia

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Zazwyczaj miesiączka pojawia się 4-6 tygodni po zakończeniu poronienia. Nie jest to jednak ścisła reguła, tak więc nie powinna Pani się zamartwiać. Jeżeli zawsze krwawiła Pani ze skrzepami, to obecna miesiączka również ma prawo taka być. Trądzik i wzmożona potliwość nie są typowymi zjawiskami po poronieniu, ale możliwe że jest to wynik zmian hormonalnych w Pani organizmie, jakie mają miejsce po ciąży i w ciągu kilku tygodni wszystko się unormuje. Jeśli tak się nie zdarzy, a miesiączki będą nieregularne, konieczne mogą się okazać badania hormonalne. Póki co proszę jednak cierpliwie odczekać przynajmniej do kolejnej miesiączki.
Pozdrawiam serdecznie!