Miesiączka podczas karmienia

Witam, bardzo dziękuję Pani Doktor za odpowiedź. 13 października zadałam pytanie odnośnie moich nieregularnych miesiączek podczas karmienia (ostatnia spóźniała mi się ponad miesiąc). W końcu ją dostałam. Krwawienie było bardzo obfite, raz jasna krew, raz ciemna, do tego ciemne skrzepy, jak po porodzie. Dodam, że pierwsze 2 miesiączki po porodzie były normalne. Ta 3, spóźniająca się miesiąc, była bardzo obfita.

Mam 2 pytania: 1) Czy takie miesiączki są normalne po porodzie? Czy świadczy to o jakiś powikłaniach po porodzie lub zmianach w macicy, czego mi w szpitalu nie powiedzieli? Wizytę mam dopiero 12 listopada. 2) Moja gin namawia mnie na spiralę - czy to dobry pomysł? Nie planuję dzieci przez najbliższe 5 lat, ze względu na moją sytuację materialną, nie chcę też tabletek anty, bo biorąc je 3 lata, kilka kg po nich przytyłam. Zastanawiam się więc nad najlepszym środkiem antykoncepcji, bo wiem, że stosunek przerywany może zakończyć się ciążą, bo to żadna metoda antykoncepcji. Jestem narażona na stres związany z kolejną ciążą i jest to niekomfortowe dla mnie i dla męża, bo nigdy nic nie wiadomo. Poza tym wciąż trzeba nad wszystkim panować. Bardzo proszę o odpowiedź :) Dziękuję i pozdrawiam.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Po pierwsze: takie miesiączki po porodzie mają prawo występować. Jak pisałam, nie można się spodziewać od razu powrotu regularnych cykli, zwłaszcza przy karmieniu piersią. Po drugie: wybór antykoncepcji to raczej kwestia światopoglądu. Jeśli chodzi o skuteczność, to nie ma istotnych różnic pomiędzy różnymi metodami. Jeśli mnie Pani pyta, to będę zawsze doradzać metody naturalne. Wkładka wewątrzmaciczna to według mnie bardzo inwazyjna metoda. Ale to jest moje osobiste zdanie. Cokolwiek Pani wybierze, zdecydowanie warto nauczyć się rozpoznawać objawy swojej płodności - nie jest to bardzo trudne, a daje duże możliwości kontroli (przy czym hormony w pigułkach, plastrach lub uwalniane przez wkładkę wewnątrzmaciczną uniemożliwiają takie obserwacje).

Pozdrawiam serdecznie!