Mięśniak macicy w ciąży

witam mam pytanie jakie mam szanse na donoszenie ciąży z cytuję ;szyjka przechodzi w guz mięśnia macicy prawdopodobnie mięśniak o wym 110x90mm Wg OM ciąża 5,2 tyg
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Mięśniaki w ciąży mają niestety tendencję do powiększania się i w zależności od lokalizacji mogą komplikować jej przebieg. Szybko rosnące mięśniaki macicy mogą uniemożliwiać prawidłowy rozwój ciąży, prowadząc do poronienia. Mięśniaki śródścienne czy podśluzówkowe rosnąc w ciąży zabierają miejsce przeznaczone dla płodu, utrudniają prawidłowe wzrastanie dziecka i doprowadzają do hypotrofii płodu czyli sytuacji, w której płód jest mniejszy niż powinien być w danym tygodniu ciąży. Należy jednak podkreślić, że ciąża może przebiegać zupełnie prawidłowo z prawidłowym rozwojem i wzrastaniem płodu mimo obecności mięśniaków. Dlatego bardzo ważne w prowadzeniu ciąży u pacjentki z mięśniakami macicy jest częste monitorowanie w badaniu ultrasonograficznym wielkości mięśniaków oraz wzrastanie płodu.

Wszystko zależy jak jest położony mięśniak,pod śluzówką,w mięśniu macicy, . gdzie się usadowi łożysko, ile ma pani lat.Ciąża może być trudna.To. dopiero 5 tyg ciąży, która to ciąża.jest dużo nie wiadomych.ale wszystko jest możliwe