Mikroalbuminuria

Mam pytanie, lekarz zlecił mi badanie o nazwie mikroalbumina. Zrobiłam je i mam wynik 0,03 g/l. Co to znaczy? Czy mam już się bać, czy jeszcze nie? Od 1994 r. choruję na cukrzycę I stopnia.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Jest to podstawowe badanie przesiewowe, służące wykrywaniu nefropatii cukrzycowej. Albumina jest jednym z białek krwi. W zdrowych nerkach szczelna bariera filtracyjna uniemożliwia przedostawanie się jej do moczu. W przebiegu cukrzycy dochodzi jednak do uszkodzenia funkcji nerek - początkowo jest ono bezobjawowe, po pewnym czasie w moczu pojawia się albumina.

Jeśli w minimum 2 z 3 pomiarów wykonanych w ciągu pół roku stężenie albuminy w próbce moczu (pobranego jak do badania ogólnego) wynosi 0,02-0,3 g/l (nieco inne wartości są dla próbek z dobowej zbiórki moczu), rozpoznaje się tzw. mikroalbuminurię. Jest to stan, w którym przy odpowiednim wyrównaniu cukrzycy (prawidłowych wartościach glikemii, gospodarki tłuszczowej, ciśnienia tętniczego), stosowaniu odpowiedniej diety i leków nefroprotekcyjnych (chroniących nerki) można zahamować progresję zmian w nerkach, a czasem nawet je cofnąć.

Wynik 0,03 g/l wskazuje więc na mikroalbuminurię. Jednak tak jak już napisałam - celem postawienia rozpoznania konieczne będzie ponowne wykonanie badania.

Pozdrawiam.