Miłość homoseksualna a konflikt z rodzicami

Byłam hetero. Zakochałam się w kobiecie podczas letniej pracy zagranicą.Uczucie jest strasznie silne dla nas obu.Po powrocie do swoich krajów-utrzymujemy kontakt,byłam raz ją odwiedzić,ona przyjedzie po świętach.Każda rozłąka jest dla mnie ciężka.Niestety rodzice zauważyli, że jest coś nie tak ze mną i zaczęła się rozmowa- powiedziałam prawdę.Nie odtrącili mnie, ale widzę jak cierpia i nie moge tego zniesc, ze zniszczylam im zycie, co mam robic? nie chce wybierac pomiedzy ich a swoim szczesciem.

To była odważna decyzja z Pani strony porozmawiać z rodzicami o związku z kobietą. I wydaje się, że została Pani wysłuchana, że oni chcieli wiedzieć, co się z Panią dzieje. Widać, że jest Pani związana z rodzicami i bierze sobie do serca ich reakcję, ale jest Pani dorosła i Pani życie nie jest ich życiem. Być może to najważniejsze, co może się nam przydarzyć - mieć bliskie relacje z innymi ludźmi, ale Pani nie jest od spełniania oczekiwań nawet najbliższych osób. Pani ma żyć według własnego pomysłu, sama wyznaczać kierunek, wiązać się z tymi ludźmi, z którymi Pani chce się związać. Życie niesie ze sobą konflikty i nie da się ich w żaden sposób uniknąć, to nie jest źle, to naturalne. Dojrzewanie to stawanie się niezależną osobą zdolną do bliskich relacji z innymi ludźmi, a nie osobą zależną od opinii innych. Była Pani w stanie porozmawiać z rodzicami o Pani związku, to dobry sposób na zliżenie się do siebie pomimo różnic.

Dzień dobry!

Zdecydowana większość rodziców, którzy dowiadują się o homoseksualności lub homoseksualnym związku swojego dziecka przyjmuje to jako zaskakujące, a wręcz szokujące. To naturalna reakcja. Tym bardziej, że, jak Pani wspomina, Pani dotychczasowe relacje i przeżycia były heteroseksualne. Smutek i cierpienie rodziców mogą wynikać z ich obaw o Panią, strachu, czy nie spotka się Pani w życiu z krytyką, nietolerancją, dyskryminacją, rozczarowaniami. Mogą również smucić się faktem, że być może nie będą mieli okazji być na Pani ślubie lub nie będą mieli wnuków - choć homoseksualność nie wyklucza ani zawarcia związku małżeńskiego (np. za granicą) ani rodzicielstwa. Warto, żeby dała im Pani czas na przeżycie tego zaskoczenia i smutku, oswojenia się z nową sytuacją, a z czasem ich postawa i emocje mogą się zmieniać. W przyszłości może Pani podsunąć rodzicom książkę dot. homoseksualności lub kontakt np. do Kampanii Przeciwko Homofobii lub Fundacji "Rodzice, odważcie się mówić" - stowarzyszenia rodziców osób homoseksualnych. Być może dobrą okazją będzie wspólne spotkanie, możliwość poznania i polubienie Pani partnerki. Niekiedy zdarza się jednak również tak, że postawa rodziców osoby homoseksualnej/ biseksualnej pozostaje niezmienna, wroga, bez akceptacji, odrzucająca możliwość związku z kobietą. W takiej sytuacji warto, aby Pani sama zasięgnęła wsparcia psychoterapeutycznego, jak radzić sobie emocjonalnie z tą sytuacją i nie czuć presji konieczności wyboru między rodzicami a partnerką.

Pozdrawiam!