Mocny ból z lewej strony za uchem i mały guzek. Co to może być?

Trzy dni temu wyczułam małe zgrubienie z tyłu głowy, po lewej stronie, 2 cm od ucha. Przy nacisku zaczęło mnie to boleć. Na drugi dzień już bolało mnie lekko bez nacisku, a gdy nacisnęłam ten punkt bolało mocno. Dzisiaj nie spałam prawie całą noc, ból się nasilił bardzo i teraz cały czas mnie boli i to mocno. Wyczuwam mały guzek, który mnie bardzo boli. Co to może być? Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Bolesny przy palpacji guzek zlokalizowany w okolicy ucha to prawdopodobie powiększony węzeł chłonny zamałżowinowy. Obecność powiększonego węzła w tej okolicy spowodowana jest najczęściej  procesem zapalnym, który toczy się aktualnie w obrębie narządów głowy i szyji (np. ucha,  zębów).

Wskazana byłaby konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, celem ustalenia dokładnej przyczyny dolegliwości  i wdrożenia leczenia (w przypadku identyfikacji procesu zapalnego często konieczne jest leczenie antybiotykiem).