Mogę mieć anoreksję, czy to raczej depresja?

Od jakiegoś czasu źle się czuję ze sobą. Od początku wakacji zaczęłam się odchudzać i schudłam bardzo dużo, a razem z wagą straciłam całą radość życia, przyjaciół i uśmiech z twarzy. Umiem godzinami siedzieć milcząca i zamknięta w sobie. Mam dopiero 15 lat i nauczyciele cały czas pytają się czy mam jakieś problemy w domu, bo cały czas jestem poważna albo smutna i martwią się że bardzo schudłam. Podejrzewają u mnie anoreksję, ale to nie o to tu chodzi. Bardzo często wybucham złością, jestem nerwowa. Co ze mną jest? Czy możliwe jest iż to depresja?

Witam!

Odchudzanie się w tak młodym wieku bez zalecenia lekarza nie jest wskazane. Jeśli postanowiłaś się odchudzać, to zapewne nie akceptowałaś swojego wcześniejszego wyglądu. Obecnego teraz najwyraźniej też nie zaakceptowałaś. Złość i agresja mogą być wynikiem narastającego napięcia emocjonalnego i stłumionych emocji.

Powinnaś zadbać o siebie, zastanowić się, co tak naprawdę czujesz. Masz dopiero 15 lat i jesteś w wieku dojrzewania. W tym czasie normalne jest, że odczuwasz wahania nastroju i problemy emocjonalne. Jednak szybko chudnąc zaburzasz normalne procesy i wpływasz na powstawanie nowych trudności.

Polecam Ci wizytę u psychologa. Problemy z obrazem własnej osoby oraz akceptacją swojego ciała mogą faktycznie prowadzić do anoreksji czy bulimii. Warto zatem pracować nad tym problemem już teraz.

Pozdrawiam