Mogłam zajść w ciążę?

Mam takie pytanie, miałam dostać miesiączkę 13 stycznia i nie dostałam. Czy jak się kochałam w tych dniach co powinnam dostać miesiączkę mogę zajść w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Możliwość zajścia w ciążę zależy od tego, czy stosunek seksualny odbył się w tzw. dniach płodnych, czyli kilkudniowym okresie poprzedzającym owulację. Owulacja natomiast występuje zwykle ok. 14 dni przed miesiączką. Z pani pytania wynika, że miesiączka się opóźnia, co oznacza, że w danym cyklu owulacja również była opóźniona. Pojedyncze nieregularności cyklu płciowego mogą wystąpić nawet u w pełni zdrowych i płodnych kobiet. Niestety, jeżeli nie obserwuje Pani swoich dni płodnych, to dopóki nie wystąpi miesiączka nie będziemy w stanie stwierdzić kiedy wystąpiła owulacja i czy stosunek odbył się w okresie płodnym. Nie jesteśmy w stanie wykluczyć możliwości przesunięcia się owulacji nawet o 2-3 tygodnie, a wtedy stosunek mógł był się odbyć w okresie płodnym i mogło dojść do zapłodnienia. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że owulacja opóźniła się o kilka dni i w ciągu najbliższych dni powinna Pani dostać miesiączkę. Jeśli tak by się nie stało radzę przeprowadzić test ciążowy około 14 dnia od daty stosunku.

Pozdrawiam serdecznie!