Mój syn 2,5 roczny boi się nocnika: Co robić?

Mój syn boi się nocnika, nie chce wcale usiąść na nim, nawet na muszlę. Już próbowałam różnych sposobów i nie ma efektu. Robi się taki sztywny, że jakbym miała go posadzić na chama, to mu mogę nogi połamać. Mamy trzy nocniki rożnego rodzaju, przyklejaliśmy naklejki, sadzaliśmy misia, chodził z nami do łazienki patrzył jak to my robimy i nic, żadnego zainteresowania. Po prostu już nie wiemy co robić, w domu chodzi bez pampersa, jak posika spodnie to w nich chodzi, aby wiedział, że źle zrobił. Jak go już przebiorę, to te spodnie zostawiam w widocznym miejscu, aby je widział i nic. Proszę o pomoc. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam.

Jak widać Pani sposoby przygotowywania dziecka do samodzielnego załatwiania potrzeb fizjologicznych nie sprawdziły się i nie są najlepsze, ponieważ powodują lęk i niechęć dziecka oraz wzmacniają opór. Zachęcam przede wszystkim do rozmowy z psychologiem dziecięcym, aby dowiedzieć się jak reagować w takich sytuacjach oraz przede wszystkim, jakie są potrzeby dziecka w tym wieku.
Teraz jest jeszcze dość chłodno więc proszę nie pozwalać dziecku chodzić w mokrych spodniach. Nauka sygnalizowania potrzeb fizjologicznych jest dość trudna, zwłaszcza jeśli dziecko oporuje lub boi się. Zachęcam do wprowadzenia zabawy do tego całego procesu, dużo spokoju i cierpliwości.

Pozdrawiam