Mój wzrost: jak mam urosnąć?

Witam, już pisałem do was ale nie dostałem odpowiedzi która by mnie satysfakcjonowała, otóż mój wzrost to 165 mam 62 kg wagi 17 lat, gram dużo w piłkę i dużo się ruszam ostatnio zacząłem nawet biegać ale przejdźmy do rzeczy. Moja mama ma 158 cm wzrostu, a tato 174 interesuje mnie co miałbym zrobić żeby maksymalnie urosnąć chodzi mi o to, czy mógłbym jakoś przyczynić się żeby urosnąć te 2 lub 3 cm więcej. Ostatnio robiłem bilans i pielęgniarka w szkole powiedziała ze 169 cm to max który mogę osiągnąć. W tej sytuacji czuję się nie komfortowo bo dzisiejsza młodzież jest wysoka, a ja jestem niski i chciałbym się dowiedzieć czy można jakoś stwierdzić ile urosnę mniej więcej i czy może udać się do jakiegoś lekarza który by dał radę to stwierdzić proszę o pomoc. Dziękuje i pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Twój wzrost znajduje się na poziomie 3. centyla, tzn można powiedzieć na dolnej granicy normy wieku.

Wzrost ten nie stanowi powodów do niepokoju jeśli chodzi o ewentualne podłoże chorobowe. Wydaje się, że Twój wzrost wynika w pewnym stopniu z wzrostu rodziców.
Niestety nie ma możliwości wpływania na efektywność wzrastania w wieku rozwojowym w przypadku prawidłowego procesu wzrastania.

Jeśli tendencja wzrastania utrzyma się w obecnym kanale wzrostowym to można liczyć na wzrost maksimum ok 170 cm. Analizując wzrost rodziców Twój wzrost docelowy powinien znajdować się w dokładnie pomiędzy wzrostem taty oraz mamy, czyli w Twoim przypadku wzrost docelowy powinien wynosić 166 cm.

Warto wiedzieć, że jedynie wzrost poniżej 3. centyla jest wskazaniem do poszukiwania przyczyny niskorosłości.