Moja córeczka ma stwierdzony refluks i wstrzymuje siusianie - czy ją coś boli?

Witam, moja 3-letnia córka ma stwierdzony refluks III stopnia. Obecnie jest powiększona miedniczka nerkowa. Córka jest bardzo niespokojna i zauważyłam, że wstrzymuje załatwianie się. Potrafi w ciągu jednego dnia raz się załatwić (siusiu) lub po całej nocy, o godz. 17.00 i to w sytuacji, kiedy włożę ją do wanny. Proszę napisać, czy to normalne, czy córka w obecnej sytuacji może oddczuwać ból lub jakiekolwiek inne dolegliwości? Obecnie jest na antybiotyku z powodu bakterii w moczu - może podawać jej jakieś leki przeciwbólowe?

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

O to, czy dziecko odczuwa ból, należałoby spytać córeczkę - w wieku 3-lat będzie to widać na pierwszy rzut oka.

W związku z infekcją dróg moczowych - towarzyszącą wadzie układu moczowego, jaką jest choroba refluksowa pęcherzowo-moczowodowa, oczywiście mogą występować typowe objawy dyzuryczne z bólem w okolicy cewki przy oddawaniu moczu. Stosowanie leków przeciwbólowych w tej sytuacji musi być skonsultowane z lekarzem, najlepiej nefrologiem prowadzącym dziecko, gdyż jest ono zagrożone przewlekłą chorobą nerek, a leki przeciwbólowe mogą powodować dalsze ich uszkadzanie.
To, że dziecko oddaje siku w czasie kąpieli jest normalne, gdyż ciepła woda łagodzi dolegliwości.

Proponuję zgłosić się z córką do lekarza rodzinnego/pediatry lub nefrologa w celu zbadania i wdrożenia odpowiedniego postępowania.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.