Moja córka chce popełnić samobójstwo

Córka po raz kolejny jest w wielkim "dołku", nie chce żyć, boję się o nią, a nie wiem, jak mam do niej dotrzeć. Zakochała się w niewłaściwym człowieku, kiedy on siedział w więzieniu - ona czekała. Jak wrócił, znów się zaczęło - on robi, co chce (nocne wypady, dziewczyny), a ona przeżywa, wybacza, nie wyobraża sobie życia bez niego, woli umrzeć. Tak jest od około 3 lat, ostatnio po rozmowie z nią widzę, że jest gorzej. W ubiegłym roku przysłała SMS-a, że odkręca gaz, bo ma dość takiego życia. Udało mi się ją zabrać do siebie (córka wynajmuje mieszkanie). Takich prób było kilka. Dziś też. Nie umiem jej przetłumaczyć - ona wie, że lepiej umrzeć, niż być bez niego. Nawet dla swojej córki - a mojej wnusi, którą ja wychowuję - nie chce żyć. Nie chce też iść do psychologa, uważa, że jej życie się skończyło, bo nie daje rady tak cierpieć. Poświęciła się w całości jemu. Proszę bardzo o pomoc, co mogę jeszcze zrobić?

ponad rok temu

Sytuację prawną osób, które wymagają leczenia psychiatrycznego z powodu zagrożenia życia i zdrowia swojego lub też innych osób, a nie chcą tego leczenia podjąć, reguluje Ustawa o Ochronie Zdrowia Psychicznego. Należy tu zwrócić uwagę na art. 23, który określa, w jakich sytuacjach pacjent może być hospitalizowany bez zgody. Z przedstawionych informacji wynika, iż Pani córka spełnia przesłanki dotyczące leczenia bez zgody. Myśli i tendencje samobójcze stanowią bezpośrednie zagrożenie życia pacjenta. W przypadku zgłaszania przez chorego myśli "S", podjęcia próby, dobrym rozwiązaniem jest wezwanie pogotowia ratunkowego i przewiezienie go do oddziału psychiatrycznego, gdzie będzie miał zapewnioną właściwą pomoc.