Woda w płucach a szansa na wyleczenie

Dzień dobry, mam bardzo poważny problem i strasznie się martwię. U mojej mamy zdiagnozowano wodę w płucach. Bardzo chciałabym się dowiedzieć, czy ma jakąś szansę wyleczenia? Jak wygląda leczenie wody w płucach? Czy jest to bardzo poważny objaw? Co może być główną przyczyną pojawienia się wody w płucach i jakie jest prawdopodobieństwo, że tą przyczyną jest nowotwór? Na jakie problemy ze zdrowiem może wskazywać ten objaw? Jestem przerażona tą diagnozą i nie wiem już sama co mam robić, jak mogę jej pomóc, do lekarza jakiej specjalizacji się zgłosić? Czy w każdym przypadku możliwe jest wyleczenie wody w płucach niezależnie od przyczyny pojawienia się jej? Bardzo proszę o pomoc i poradę. Czuję się bardzo przytłoczona tą informacją o chorobie mamy, a najbardziej tym, że nie znam większych szczegółów. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Rozumiem, że przyczyną dolegliwości jest obecność płynu w opłucnej. Przyczyn jego nadmiernego zbierania się (w warunkach prawidłowych również płyn jest obecny jednak w małych ilościach) jest wiele i mogą wynikać z chorób wielu układów, nie tylko chorób płuc.
Płyn może pojawiać się między innymi w niewydolności serca, w niewydolności wątroby i nerek, w zapalenia płuc, w przebiegu gruźlicy, sarkoidozy. Może wystepować w przebiegu choroby nowotworowej - nie tylko w  przebiegu raka płuca. Płyn w opłucnej może występować także w przebiegu chorób autoimmunologicznych, na przykład w reumatoidalnym zapaleniu stawów czy toczniu układowym.
Leczenie powinno przede wszystkim obejmować przyczynę powstawania płynu (jeżeli nie jest ona poznana najpierw wskazane jest ustalenie pochodzenia płynu). Wyleczenie zależne jest od przyczyny powstawania.

Pozdrawiam