O czym świadczy wynik USG jamy brzusznej?

Moją mamę od dawna leczono na kręgosłup. Mimo ostrych bóli brzucha idących aż po kręgosłup. Na własną rękę zrobiła badanie USG jamy brzusznej. Oto jego wynik: W śródbrzuszu do przodu od dużych naczyń, widoczna jest hipoechogenna masa tkankowa z elementami płynowymi, mierzy około 10x7x6cm, poza tym w nadbrzuszu powyżej trzustki podobna masa o wymiarach ok. 7,5x5,5 cm. Poza tym liczne patologiczne węzły chłonne w nad - i śródbrzuszu. Wątroba schowana pod łukiem żebrowym, w miąższu wątroby bardzo liczne zmiany ogniskowe o różnej echogenności - izo-, normoechogenne oraz zmiany z płynowym centrum, największa z opisywanych zmian widoczna jest w płacie lewym wątroby i mierzy około 4 cm. Drogi żółciowe nieposzerzone, pęcherzyk żółciowy cienkościenny - bez kamieni. Trzustka, śledziona, duże naczynia w normie. Obie nerki prawidłowej wielkości i budowy, bez cieni złogów i cech zastoju. Pęcherz moczowy słabo wypełniony, bez wyraźnych zmian. Narząd rodny nie do oceny. Proszę o jakąkolwiek opinię co to może oznaczać, ponieważ lekarze nie za wiele na ten temat mówią. Kazali tylko wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej. Dodam iż mama udaje się na nią w przyszłym tygodniu.

Taki obraz USG jamy brzusznej sugeruje jakąś zmianę guzowatą w zakresie być może trzustki (taki rejon jak opisywany w USG zajmuje właśnie trzustka). Zmiana taka może sugerować nowotwór w zakresie trzustki o zaawansowanym charakterze z przerzutami do węzłów chłonnych i wątroby. Zmiana ta może naciekać na odcinek końcowy części piersiowej i początkowy części lędźwiowej kręgosłupa wywołując bardzo silne dolegliwości bólowe w zakresie nadbrzusza i pleców. Niestety wynik USG jamy brzusznej oraz objawy jakie prezentuje Pani mama mogą świadczyć o dużym zaawansowaniu nowotworu (nie jest to pewne). Na pewno trzeba wykonać tomografię komputerową jamy brzusznej, która w sposób szczegółowy wyjaśni czym mogą być zmiany opisywane w USG i jaki konkretnie mają zasięg. Zapewne konieczne okaże się wykonanie zabiegu otwarcia jamy brzusznej i ostateczne zadecydowanie czy guz da się usunąć czy też tylko uda się pobrać wycinki z guza do badania histopatologicznego. Wynik histopatologiczny w 100% da odpowiedź czym jest/są te zmiany guzowate.