Moje życie jest beznadziejne. Jak to mogę zmienić?

Mam 16 lat. W tym roku poszłam do liceum. Nie wiem co robić z moim życiem. Zacznę od początku. Wszystko zaczęło się gdy poszłam do gimnazjum, z jedną koleżanką. Nie wiem dlaczego odgrodziłyśmy się od innych, stwarzając sobie nasz mały własny świat. Już wtedy zaczęłam mieć myśli samobójcze, moje życie zaczynało tracić sens.

Wszystko zmieniło się w 3 klasie, zaczęłam być lubiana znalazłam przyjaciół. Teraz kontakt znów się urwał, po prostu olewają mnie. W liceum jestem roześmiana i lubiana. Należę do samorządu szkolnego, jestem wyznaczana do ważnych zadań. Lecz gdy nadchodzi weekend, nie mam co robić. W końcu ile się można uczyć? Siedzę sama w domu, i płaczę. A potem znowu zaczyna się tydzień. Znów jestem potrzebna, otaczają mnie ludzie, nie czuję się samotna. Nie mam żadnych zainteresowań. W niczym nie jestem dobra. Ostatnio zaczęłam myśleć o wolontariacie, może wreszcie zaczęłabym być komuś potrzebna. Kilka osób powiedziało mi, że dobrze dogaduję się z dziećmi. Tak naprawdę dobrze dogaduję się ze wszystkimi. Ludzie mnie lubią, ale chyba nie umiem stworzyć z nimi stałych związków. Przez tą samotność naprawdę czuję się pusta. Nie mam co robić. Nawet moja babcia, martwi się o mnie, powtarzając, że spędzam w domu najlepsze lata mojego życia.

A jeśli to prawda? Nie wiem czy to ze mną jest coś nie w porządku, czy po prostu nie znalazłam jeszcze ludzi, z którymi mogłabym się zaprzyjaźnić. Dodatkowo zdałam sobie sprawę, że mam zaniżone poczucie własnej wartości. Mój kolega z klasy uświadomił mi, że cały czas powtarzam, że jestem głupia. Również mniej zaczynam lubić ludzi, którzy mówią, że jestem bardzo ładna. Po prostu tracę do nich szacunek. Nie wiem co mam robić, nie mogę poradzić sobie z moimi myślami. Coraz częściej zaczynam myśleć o samobójstwie. Powstrzymuje mnie tylko myśl o mojej rodzinie. Naprawdę ich kocham i nie chcę ich zranić.

Pytanie zadane 16-10-2010r. o 18:56
mgr Arleta Balcerek porady udziela mgr Arleta Balcerek

psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.

Porada eksperta

Witam!

Jesteś w wieku dojrzewania, kiedy możesz odczuwać wiele trudności. W trakcie dojrzewania kształtuje się Twoja osobowość, ale również zmienia ciało. Powoduje to problemy w sferze psychicznej, m.in. brak akceptacji swojego wyglądu, zaniżoną samoocenę, nadmierny krytycyzm względem siebie, poczucie niskiej wartości, itp.

Niepokojące są jednak myśli samobójcze. Mogą one być wynikiem złego samopoczucia i samotności. Jednak zastanów się, czy problemy z innymi nie wynikają z Twojego oczekiwania, żeby to inni pamiętali o Tobie. Nie napisałaś, dlaczego poza szkołą nie spotykasz się ze znajomymi. Może warto, żebyś to Ty zrobiła pierwszy krok, np. zaproponowała lubianej osobie spacer, wyjście do kawiarni czy na zakupy. Spróbuj sama pogłębiać kontakt z innymi.

Myślę, że praca wolontariusza również może być dla Ciebie kształcącym zajęciem. Będziesz musiała przełamywać swoje bariery i poznawać siebie. Praca z innymi ludźmi daje również dużo satysfakcji i pozwala na refleksje nad własnym życiem. Sądzę, że jeśli myśli samobójcze nadal będą Ci towarzyszyć lub nasilać się, to powinnaś skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą. Postaraj się zadbać o siebie.

Pozdrawiam

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »

Komentarze (2)

Wyloguj
~poprostu,tylkoja
~poprostu,tylkoja

Jeżeli nadal masz ten problem proszę napisz anita1106@autograf.pl

Odpowiedz
~jestemnikim
~jestemnikim

Mam obecnie 22 lata...rozpoczęłam studia na kierunku zdrowie publiczne. Czuję się beznadziejnie...jest coraz gorzej. Zawsze w życiu miałam pod górkę, pomimo starań bywało różnie. W wieku 18 lat zaczęłam chodzić z moim kumplem i jestem z nim do tej pory....moja najlepsza przyjaciółka zaczęła o niego być coraz bardziej hmmm....zła? zazdrosna? sama nie wiem... kiedy miała korzyści to była przy mnie a poźniej wybrała tą drugą. Pomimo tego że od ponad roku się do siebie nie odzywamy (w tym czasie wyszla za maz nawet na slubie nie bylam , wyprowadzila się i nie widzialam jej od tamtej pory) tęsknię za nią i nie mogę sobie dać rady. Nie mam z kim się spotkać , w weekendy zazwyczaj jak chlopaka nie ma to siedze sama w domu. Nie mam pracy i trudno mi ją znaleźć. Wydaje mi się że do niczego się nie nadaję. Gdyby nie pol roku za granica to nie poszlabym na studia, gdyz nie byloby mnie stac. Pieniązki się kończą a ja pracy w Polsce nie mam. Mam problemy z nauką.... no i dużo poprawek płatnych. Rodzice mają mnie za nic. Nikt nigdy we mnie nie wierzyl. Mam problemy z wypowiadaniem się przy innych osobach, popełniam gafy... czuję że moje życie już się skończyło, choć nigdy nie poczułam nawet że żyję. Teraz czuję się staro, beznadziejnie i tępo. Czuję że w domu już tylko przeszkadzam i jestem darmozjadem. Nic nie robię tylko siedzę nad materiałami do kucia albo leże bo nie mam siły się podnieść z łóżka... nie chce mi się żyć. Gdybym miała odwagę to może i bym to zakończyła tylko, ze nie wiem czy bym mogła....się przemóc. Dzieciństwa nie miałam . Mama pracowała od zawsze odkad pamietam, pozniej wyjezdzala do pracy za granice panstwa. Wszystko bylo na mojej glowie .... nie wiem jak dawałam radę. Nie umiem się cieszyć z życia. Na uczelni udaję szczęśliwą, luzacką dziewczynę...na moment zapominam że jestem nikim . Wracam do domu i znowu to samo.... nie wiem co jeszcze mam napisac.....

Odpowiedz

Porady ekspertów

Do kogo należy się zgłosić?

Do jakiego specjalisty powinnam zgłosić się chcąc rozpocząć leczenie depresji, do psychiatry...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Czy powinnam iść do lekarza?

Przez ostatnie kilka miesięcy zaobserwowałam u siebie objawy depresji. Depresyjny nastrój...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Czy na pewno wyleczę depresję?

Zaczęłam brać leki i już się czuję lepiej. Czy depresja jest chorobą raz na zawsze uleczalną?...

dr n. med. Joanna Meder Porady udziela dr n. med. Joanna Meder były kierownik Kliniki Rehabilitacji Psychiatrycznej oraz wieloletni dyrektor ds. lecznictwa Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Czy nie mając pieniędzy można wyleczyć się z depresji?

Rozwiązując test upewniłam się, że mam depresję. Z dnia na dzień jest coraz gorzej. Nie jem,...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Gdzie jest światło?

Witam. Mam 28 lat, mieszkam w małym miasteczku, pracuję. Półtora roku temu rozsypał...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Jak namówić osobę na wizytę u specjalisty?

Kobieta 24 lat .Objawy to: brak apetytu, ciągłe zmęczenie, wieczny smutek, brak uśmiechu i...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Czy leki przeciwdepresyjne są skuteczne?

Jestem ciekawy, czy dobrze rokuje lek przeciwdepresyjny, który na początku terapii wywołuje...

mgr Kamila Krocz Porady udziela mgr Kamila Krocz psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
Gdzie udać się najpierw, gdy zauważy się depresję?

Od jakiegoś czasu czuję się źle i nic mnie nie interesuje, jestem przygnębiona, nie mogę zasnąć,...

mgr Katarzyna Mazowska Porady udziela mgr Katarzyna Mazowska dietetyk, autorka wielu tekstów dotyczących problematyki odchudzania i zdrowego żywienia.
Jak się chronić przed myślami samobójczymi?

Witam! Mój problem polega na tym, że miałem już trzy próby samobójcze,...

lek. Paweł Gosek Porady udziela lek. Paweł Gosek psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij